Mezőpetri községben — Szatmár megye valamennyi településéhez hasonlóan — a kijárási tilalom bevezetése óta alig lehet látni az utcán embereket. Az 1360 lakossal (ebből 350 Csárdán él) rendelkező község átlagéletkora aránylag magas, az idősebb emberek fegyelmezettek — állítja Karádi Csaba polgármester, majd hozzáteszi: a mezőpetriek általában pozitívan álltak hozzá a világjárvány terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedésekhez, a lakosság megértette, hogy ahhoz, hogy a községhez tartozó két település (Mezőpetri és Csárda) élhető maradjon, be kell tartani a szabályokat.
A nem kívánatos helyzet miatt a településen nem álltak le a beruházási munkálatok. Sokat mond az, hogy bezárta kapuit az általános iskola, hiszen ez annak a bizonyítéka, hogy nincsenek fiatalok, ez viszont nem jelenti azt, hogy nem kell biztosítani az itt lakók számára a modern életfeltételeket. Karádi kiemelte: abban reménykednek, hogy előbb-utóbb lesznek, akik visszatérnek azok közül, akik elhagyták a települést. Jelenleg folyamatban van a községháza felújítása: hőszigetelés, tetőcsere, a nyílászárók (ajtók, ablakok) cseréje, a villamos hálózat lecserélése és napelem felszerelése. Ezeket a munkálatokat a kormány finanszírozza a vidékfejlesztési alapból. Amíg az épületfelújítás zajlik, elkészül a dokumentumok archiválása is. Ez az időszak sok kellemetlenséggel jár, de a lakosság ügyintézése most sem áll le, az alkalmazottak felváltva, 8 és 12 óra között végzik a feladataikat.
Befejezés előtt áll a község útjainak az aszfaltozása is. Ezt a munkálatot már be kellett volna fejezni, de a cég, amelyik megnyerte a versenytárgyalást, nem végezte a munkáját, s most úgy tűnik, szüksége van a pénzre, és elkezdett dolgozni. Az aszfaltozás EU-s támogatásból valósul meg, a szerződést két éve írták alá.
A helyi tanács nagy hangsúlyt helyez a környezetvédelemre is. Sikerült rendbe tenni az építkezésihulladék-tárolót, ez segít majd abban is, hogy megakadályozzák az illegális hulladéklerakást. A vízhálózat kötelező karbantartási és fertőtlenítési munkálatait is elvégezték.
Újabb négyszáz csemetét (hárs- és nyírfa) ültettek a szabadidőközpont és a községközpont területén.
Régi adósság, hogy a csárdai temetőben lévő ravatalozóba bevezessék a villanyáramot. A ravatalozó már korábban elkészült, de az áramot mindmáig nem vezették be, pedig arra nagy szükség van.
A polgármesteri hivatal alkalmaz két éjjeliőrt a közbiztonság fenntartása érdekében, a betörések és a lopások visszaszorításában segít ez az intézkedés, amire most — figyelembe véve a gazdasági helyzet romlását — még nagyobb szükség lesz, magyarázta az elöljáró.
Karádi Csaba abban reménykedik, hogy Mezőpetriben nem szűnik meg a közösségi élet, folytatódik a fejlődés, és mindig lesznek, akik ezt a települést fogják otthonuknak tekinteni.
Elek György