A VI. Dobrai Szüreti Fesztivál szombaton egy mezőgazdasági tematikájú kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött. A dobrai gyökerekkel rendelkező Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő a KAP új támogatási lehetőségeiről beszélt a jelenlévőknek.
A programindító rendezvényen helyi vállalkozók, a környező települések polgármesterei és alpolgármesterei mellett Ceredről, Budapestről, Kazincbarcikáról (Magyarország), Tajtiról (Szlovákia) és Garderenből (Hollandia) érkezett vendégek osztották meg tapasztalataikat. Sógor Csaba EP-képviselő az érvényben lévő mezőgazdasági kiírásokról és a megreformált közös agrárpolitikáról (KAP) számolt be. Mint mondta, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium az idén nagyon kevés kiírást tett közzé, ugyanis a Nemzeti Vidékfejlesztési Program által finanszírozott fejlesztési tengelyekre szánt források jórészt kimerültek, beleértve azokat a népszerű programokat is, mint a fiatal gazdálkodók induló támogatását célzó 112-es intézkedés. Bizakodásra adhat okot azonban az, hogy voltak olyan programok, amelyekre az elkülönített forrásokat nem osztották szét, mert nem érkezett be elegendő pályázat — mondta a politikus. A KAP-reform kapcsán Sógor kifejtette, a megreformált közös agrárpolitika minden korábbinál nagyobb mozgásteret biztosít a tagállamoknak mezőgazdasági modelljük és agrártámogatási rendszerük meghatározásában. Az Európai Tanács és az Európai Parlament között a közelmúltban létrejött megállapodás értelmében a tagállamok dönthetnek majd a közösségi büdzséből számukra elérhető agrártámogatások körülbelül 70 százalékáról.
Fekete Bertalan, Szopor község alpolgármestere a helyi megvalósításokat mutatta be. Példaként említette azt a 220 hektáros, új telepítésű szőlészetet, amelyet Kallós Ferenc helyi vállalkozó hozott létre uniós támogatással. Az alpolgármester elmondta, hogy tagként vesznek részt a Tövishát Leader Kistérségi Társulásban, amelyhez már többször sikeresen pályáztak. Sógor Csaba a jelenlévők figyelmébe ajánlotta azt a, várhatóan jövő év elején meghirdetendő pályázati lehetőséget, mely a mezőgazdasági tevékenységet végző gazdaságok modernizálására irányul. „Ennek fő célja olyan beruházások támogatása, melynek következtében a mezőgazdaság versenyképessége növekszik. A program továbbá lehetőséget ad új gépek és eszközök várárlására, melynek keretében szőlőültetésre és a már meglévő szőlészet fejlesztésére is lehetőség van’’ — mondta Sógor Csaba, majd hozzátette, hogy az agrártermelők számára elérhető közvetlen jövedelemtámogatások a 2007 és 2013-as időszakhoz képest 2014 és 2020 között növekedni fognak.