Veiszenbacher István, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség Szatmár megyei kirendeltségének aligazgatója a vidékfejlesztési alapból megpályázható EU-s pénzek elszámolásáról tájékoztatott. Az is megtörténhet, hogy a támogatást visszakérik.
Több olvasónk is érdeklődött, hogyan működnek az európai uniós pénzek befogadására és adminisztrálására létrehozott vidékfejlesztési alap beruházási támogatásai. A kérdésre Veiszenbacher István, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség Szatmár megyei kirendeltségének aligazgatója ad választ:
— Ezek a támogatások a mezőgazdasági minisztériumnak egy főigazgatósága alá tartozó ügynökségi hálózaton, vagyis a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökségen, valamint a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségen (APIA) keresztül jutnak el a gazdákhoz és a vállalkozókhoz — tájékoztatott Veiszenbacher. — Különbséget kell tenni a segélyek és a beruházási támogatások között, mert ezek más megítélés alá esnek. Ingyenes tanácsadás sincs az utóbbiak esetében, meglehetősen borsos árakat számítanak fel a tanácsadó cégek. Többnyire azonban ingyenes az útbaigazítás, például a félig önfenntartó gazdáknak megítélhető évi ezerötszáz eurós segély esetében. Ennek ellenére nálunk kirívóan alacsony a jelentkezők száma. Hogy abból hányat fejeznek be, más kérdés, de az ezerötszáz euró három évig akkor is jár, ha az utolsó két esztendőben a vállalások nem teljesítése miatt megvonják a gazdától a további folyósítást, a kifizetett összegeket pedig nem kéri senki vissza. A beruházási támogatások épp ebben különböznek a segélyektől, ha ugyanis a gazda a fejlesztést nem fejezi be, vagy nem úgy hajtja végre, ahogy vállalta, a kapott összegeket is vissza kell adnia.
A kifizetés módja
— Nem teljesen igaz az, amire sokan panaszkodtak: hogy a beruházást előbb saját erőből vagy hitelből meg kell valósítani, és az EU csak utólag téríti meg a leszerződött tőkét vagy tőkerészt — hangsúlyozta Veiszenbacher. — A beruházás közben is felvehetők részletek belőle. Az utólagos megtérítés nem azt jelenti, hogy csak a végén kapja meg, ami jár. Nem, menet közben is benyújthat legtöbb ötször kifizetési kérelmet az ügynökségre. Ha húsz százalékkal elkészült, megadják neki a második részletet, mert esetleg még előleget is kaphatott korábban. Viszont ha harmadszori folyamodásakor az ellenőrök eltérést találnak a vállalások és a helyzet között, akkor megtagadhatják a következő részletet, sőt, az első kettőt is visszakérik. Megtörténhet, hogy a beruházás végén derül ki, hogy nem a tervnek megfelelően történt a befektetés, és a támogatást teljes egészében visszakérik. A pénzfolyósítást szakaszokra osztják fel — előleg is jár, ha kérik —, itt a megkötés azonban az, hogy a pályázónak rendelkeznie kell az előírt önrésszel, az összes közbeszerzési eljárást be kell fejeznie, és banki garanciaalapról kell előzőleg gondoskodnia, amivel az előleget fedezi. Ez azt jelenti, hogy a bank egy garancialevélben — melybe saját feltételeit is belefoglalja — fedezetet nyújt az előleg összegére, azaz ha a pályázó felveszi az ügynökségtől az előleget, de nem kivitelezi tervét, akkor az ügynökségnek van honnan visszakapnia a pénzét. Az ügyfélnek utólag törlesztenie kell adósságát a bank felé.
Elek György