Szatmárnémeti

Metszik a fák koronáit

2019.01.24 - 08:00

Finom munkához köze nincs annak, ami a városban zajlik. Sokan panaszkodnak: barbár csonkolásra emlékeztet, amit a fákkal művelnek a lakónegyedekben a Ro-Verde cég alkalmazottai.

Nyírják a fák koronáit szerte Szatmárnémetiben, olvasóink közül többen is nemtetszésüket fejezték ki a munkálatokkal kapcsolatban: telefonon is keresték szerkesztőségünket, de olvasói levelet is kaptunk a témában. Mint kiderült, nem a szatmári köztisztaságért felelős vállalat nyírja a fákat idén a városban, hanem a Ro-Verde nevű ilfovi céggel van szerződése a polgármesteri hivatalnak. A napokban a Károlyi útra merőleges Astronauţilor utcában zajlik a fakorona ritkítása, szerdán a helyszínen az egyik munkástól is megkérdeztük, mi indokolja ezt az esztétikusnak semmiképpen nem nevezhető csonkolást.

Az ilfovi cég alkalmazásában lévő munkás elmondta, hogy véleménye szerint a panasszal élő személyek nem szakértői annak, hogyan kell megfelelően gondozni a fák koronáit, de azt is elismerte, hogy vélhetően azok sem voltak azok, akik évekkel ezelőtt ilyenné csonkították a fákat szerte a városban, amilyenek most. Elmondása szerint a legtöbb fa a tömbházak földszintje és első emelete között volt levágva korábban, ami semmiképpen nem volt egy helyes megoldás, és a legtöbb fa ma is hordozza ennek nyomait. Mivel a fák elértek egy bizonyos kort, szükség van a karbantartásukra, sokuk komoly betegségekkel rendelkezik, lyukacsossá, rothadttá vált számos vastag águk, amelyektől meg kell szabadítani a törzseket, ezzel is könnyítve a teherbírásukat. Ez a folyamat teret biztosít az erős és egészséges ágaknak, hogy tavasszal megkezdődhessen azok fejlődése, mondta.

Arra a kérdésre, hogy visszanyerik-e valaha is esztétikus formáikat a város fáinak megcsonkított lombkoronái, a nyeséssel foglalkozó munkás elmondta, hogy jelen pillanatban valóban csúnyán mutatnak ezek a fák, mivel korábban nem voltak helyesen megmetszve, ezért most a terepen dolgozó szakembereknek azzal kell dolgozniuk, amit a helyszínen találnak, viszont egy hosszas folyamat múltán van esély arra, hogy a fák újra mutatósakká váljanak.

Véleménye szerint a városban lévő fák elsősorban esztétikai szerepet töltenek be, csak másodsorban felelősek az oxigén és az árnyék biztosításáért, viszont türelmesen ki kell várni, amíg a korábban helytelenül megnyírt fák újra megerősödnek. „Európa-szerte telepített erdők szegélyezik a városokat annak érdekében, hogy oxigént termeljenek a térség számára. A városi fáknak csak másodlagos szerepük az oxigéntermelés” — magyarázta. Elmondta azt is, hogy a java még hátravan, a fakoronák nyírása a tavalyi év végén kezdődött meg, egyelőre a sürgősebb eseteket, a lakónegyedek veszélyesnek bizonyuló fáit szeretnék rendbe tenni.

Azzal, hogy az elmúlt évek során a város fáit barbár módjára, helytelenül metszették, Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület vezetője is egyetért, a természetvédelemben jártas szakember is véleményt formált ez ügyben lapunk kérésére.

Véleménye szerint ami a városban ezen a téren történik közel 20 éve, finoman szólva katasztrófa. Vastag törzseket vágnak derékba, és hatalmas sebeket hagynak a fákon, amelyeken a kórokozók és a kártevők be tudnak jutni, a víz be tud szivárogni, ez pedig megbetegíti a fákat. A régi városrészben ez nagyon jól látszik: azok a fák, amelyeket már a 2000-es évek elején így csonkoltak meg, korhadtak, bogarasak, lyukacsosak, folyamatosan kell őket kivágni, látszik ez az Árpád vagy a Rákóczi utcában is.

„Sajnos nincs koncepció, amely alapján kialakítunk fiatalkorban egy koronát, amit aztán minden évben karbantartunk, megmetsszük az ágakat, amelyek pluszban vannak. A legnagyobb probléma véleményem szerint az, hogy a polgármesteri hivatalnál inkompetens emberek vannak, és az elmúlt két évtizedben senki nem törődött azzal, hogy mi történik a fákkal és a zöldövezetekkel. Vannak olyan fák, példának okáért a Coposu sétány platánfái, amelyeket egyáltalán nem kellene nyírni, ennek ellenére minden évben visszacsonkolják őket. Ezeknek a fáknak van helyük nőni, gyönyörű szép koronáik vannak maguktól is, nem kellene mindig visszavágni őket.

Természetesen olyan helyek és olyan fák is vannak, amelyeket vissza kell vágni, és alakítani kellene a koronán, de nálunk, Szatmáron koronaalakításról nem nagyon lehet beszélni” — fogalmazott Márk-Nagy János.