Programajánló

Mesével nevelni — kényes helyzetben is

2015.06.03 - 17:37

A gyermekek bámulatos pontossággal mutatnak rá arra, mi az saját magunkban, amin dolgoznunk kell — minden „viselkedési problémájuk” valójában útmutató arra, miben kell változnunk, fejlődnünk.

Dr. Kádár Annamária Mesepszichológiai kötetei arra „nevelnek” nagyokat és kicsiket, hogy akármilyen erővel próbál is bennünket a világ belekényszeríteni a folyamatos rohanásba, időről időre tudatosan szakítsuk ki magunkat belőle. A szülő-gyermek kapcsolat épp ezekben a „szünetekben” épül a legtöbbet. S ezekben a szünetekben, a nevelés során folyamatosan a saját élettörténetünket is meséljük a gyermeknek — ennek a történetnek hitelesnek és követhető példának kell lennie, mert ebből derül ki a gyermek számára, hogy kik vagyunk valójában: „miben hiszek, miért küzdök, mi az, ami továbbvisz a nehéz helyzetekben — és az is, hogy mikor adom fel”. Ehhez pedig nagyon is szükségünk van a saját szabad, játékos, gyermeki énünkre, amely a gyermekünkkel együtt örömmel és lelkesedéssel tudja felfedezni a világot — ezért kell tudatosan védenünk, megóvnunk. Nem egyszerű feladat, sajnos sok felnőttnek már nem is igen sikerül kizökkennie az állandó fásultságából — és gyakran a gyermeknek is ezt az egy „megoldási” mintát mutatjuk: a beletörődést. Kádár Annamária azt vallja erről: „Nem szeretnék olyan világban élni, amelyik csak a szükséges és kötelező dolgokról, a túlélésről, a problémamegoldásról és a haszonszerzésről szól.”

A gyermek nevelésében fontos kitérők az életmesék, amelyek nem este hangzanak el, hanem mindennaposak, hiszen a saját életünk mesél a gyermeknek. Vajon ki merné azt állítani, hogy az ő meséi inspirálóak, pláne tanító, jó irányba vezető jellegűek? A csoda csak egy lépésnek tűnik, de addig a meghatározó lépésig még van néhány, amelyeket megtenni nehezebb, mint a legutolsót. Mégis sokkal jobban emlékszünk saját életünk meséjéből a meghatározóra, mint arra, amellyel elhagytuk a komfortzónát, megéltük fájdalmainkat, kudarcainkat s ezzel párhuzamosan sikereinket is.

Ha ez a mese érdekes lehet, akkor június 4-én, csütörtökön, 18 órától a Szakszervezetek Művelődési Házának kistermében hallgatható meg dr. Kádár Annamária pszichológus előadásában, aki bárkinek képes útravalót nyújtani kényes nevelési helyzetekhez, hiszen mindannyian szereplői vagyunk egyik vagy másik gyermek meséjének, de a saját magunkénak is, életünk végéig. Nem csak szakembereknek ajánlott ez a délutáni előadás, hanem azoknak is, akik szeretnének önmaguk is többé válni vagy megadni gyermeküknek azt, amit másként nem lehet.

Szabó Kinga Mária