A Szatmár Megyei Könyvtár által szervezett, a 2024-es nemzetközi gyermek- és ifjúsági könyvnapnak szentelt rendezvénysorozat április 5-én, pénteken ér véget a Mesemaratonnal, amelynek az intézmény székhelyén a Gheorghe Bulgăr olvasóterem ad otthont 8.30 – 12 óra között.
A Mesemaraton a szatmárnémeti könyvtárosok több mint egy évtizede indított kezdeményezése, amelyre a város ismert személyiségeit hívják meg „mesélőnek” — iIy módon több egymást követő, többórás nyilvános felolvasódélelőttöt tartanak, amelyeken a helyi és megyei hatóságok és közintézmények képviselői, tanárok, színészek, egyházi személyek vagy könyvtárosok válnak mesemondókká vagy felolvasókká, akik meséket vagy más elbeszélő szövegeket olvasnak fel az egyedülálló maratonon részt vevő több száz gyermeknek.
A világjárvány okozta megszorítások miatt vagy a könyvtár új épületbe költözésének időszakától eltekintve, ez a rendezvény folytatja a több mint 10 évvel ezelőtt megkezdett hagyományát, és sikerült az irodalom és a gyermekkönyvek köré gyűjteni mind a neves mesemondókat, mind a partnerintézményeket, tanárokat, szülőket és több ezer gyermeket minden korosztályból és a megye összes óvodájából és iskolájából.
A nemzetközi gyermekkönyvnap megfelelő alkalom arra, hogy ezúttal a Szatmár Megyei Könyvtár új helyiségeiben találkozzanak azok a szereplők, akik életet adnak ennek a kezdeményezésnek, és akik továbbviszik a történetet. A rendezvény házigazdája Săsărman-Țou Dariana, a Szatmár Megyei Könyvtár vezetője és Veres Erzsébet megbízott szolgálatvezető - Gyűjteményi kommunikáció, közkapcsolatok, kulturális tevékenység és médiakapcsolatok - lesz.
A nemzetközi gyermek- és ifjúsági könyvek napjáról
1967-ben az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) úgy döntött, hogy Hans Christian Andersen író születésnapját a gyermekkönyvek nemzetközi napjaként fogják ünnepelni. Az ünnepség egyrészt tisztelgés a nagy dán író előtt, aki világszerte ismert a gyermekeknek szóló irodalmi munkásságáról, másrészt egy újabb kísérlet arra, hogy a fiatal olvasókat bevonzza a könyvek csodálatos világába.
Hans Christian Andersen 1805. április 2. és 1875. augusztus 4. között élt, irodalmi tehetségére 17 éves korában figyelt fel a Királyi Színház egyik igazgatója. 1835-ben adta ki első mesekötetét Gyermekeknek mondott történetek címmel. 1835 és 1850 között írta legismertebb és legkedveltebb műveit: A kis ólomkatona, A rút kiskacsa, A fülemüle meséje, A hókirálynő, A kis gyufaárus lány stb. A nagy dán író meséit és történeteit több mint 100 nyelvre fordították le, és világszerte gyermekek generációinak gyermekkorát gazdagították.
Andersen a könyvek és a szépség iránti szeretete által inspirálva a mi feladatunk - szülők, tanárok és könyvtárosok -, hogy megtanítsuk a gyerekeket felfedezni az olvasás örömét és előnyeit. A gyermekeknek mesét olvasni a legjobb tanulási lehetőséget nyújtja. Kezdjünk el olvasni még ma! - szól a Santa Maria de Santa Maria könyvtárosainak nyomatékos felhívása minden korosztályú gyermekhez.
Veres Erzsébet
megbízott osztályvezető - Gyűjteményi Kommunikációs, Közkapcsolati, Kulturális és Médiakapcsolatok Osztálya