Szatmárnémeti

Mértékletesen étkezzünk az ünnepen!

2015.04.02 - 11:55

Húsvétkor minden Szatmár megyei család igyekszik bőségesen megteríteni az ünnepi asztalt, a hagyományos húsvéti menü nem éppen zsírszegény, ezért nem árt belőlük mértékkel falatozni.

A szervezetnek van egy bizonyos tápanyag- és kalóriaszükséglete, amelyet a nap folyamán felhasználunk. A húsvéti hosszú hétvégén azonban a pihenés veszi át a főszerepet, nem mozgunk annyit, mint egy átlagos napon, így értelemszerűen a szervezetünk kalóriaszükséglete is csak a töredéke egy dolgos hétköznapnak. „Természetesen meg kell kóstolni a kedvenc, hagyományos ételeket, de ezeket nem árt mértékkel fogyasztani” — tanácsolja dr. Láng László háziorvos, a Szatmári Családorvosok Szövetségének alelnöke.

Régebben még nagyon sok családban böjt előzte meg az ünnepet, felhagytunk a túlzott hús- és zsírfogyasztással, ami rendkívül hasznos hatással volt a szervezetre. A böjti időszak alatt a fő méregtelenítő szervek, a máj és a vesék megtisztultak, a felhalmozódott káros anyagok kiürültek a szervezetből. Ma már kevesen böjtölnek, húsvétkor pedig az asztalra kerülnek a hagyományos ételeink — sonka, töltött káposzta, majonézes és tejfölös ételek —, amelyeknek bőséges a zsírtartalma, ünnep lévén az alkoholfogyasztás is hangsúlyosabb szerepet kap. Azt már kardiológiai tanulmányok is bizonyították, hogy férfiak esetében időnként 3–4 deci, nőknél pedig 1–2 deci minőségi vörösbor jó hatással van a szervezetre — ennél többet azonban már a szakember sem javasol, hiszen a túlzott alkoholfogyasztás nagyon megviseli a májat. A nagy húsvéti lakmározások ráadásul hozzájárulnak a gyomor- és epebántalmak kiújulásához, a gyomorsav-túltermelődéshez.

„Azért, hogy kellemesen teljen a húsvéti ünnep, azt javasolnám, hogy a napi kalóriafogyasztást racionálisan osszuk el: reggel és délben többet, este pedig kevesebbet étkezzünk. Ha lehet, ne fogyasszunk mindhárom étkezés során nehéz, zsíros ételeket, hanem helyettesítsük ezeket salátákkal, könnyű levesekkel és együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, hiszen ezek lúgosítják a szervezetet, nagyon jót tesznek” — magyarázta a családorvos. A szakember azt javasolja, hogy ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékfogyasztásról sem, valamint a testmozgásról.

„Próbáljunk minél többet mozogni, kirándulni, gyalogolni, hiszen ez segíti az emésztést és kalóriát is égetünk vele” — összegezte dr. Láng László.

 

Bumbuluţ Krisztina