Fodor István, a Szatmár Megyei Agrárkamara igazgatója tegnap az intézmény tavalyi tevékenységeit és az idei év terveit ismertette.
A Szatmár Megyei Agrárkamara a Szatmár Megyei Tanács alárendeltségében működik, legfőbb feladatkörei közé sorolható a szaktanácsadás, amit mezőgazdasággal foglalkozók számára nyújtanak az intézmény szatmárnémeti székházában és a polgármesteri hivatalokban. Az Agrárkamara szakemberei az elmúlt évben részt vettek termékbemutatókon, s az ott kiállított mezőgazdasági gépekről, valamint vetőmagokról és vegyszerekről tájékoztatták a szatmári mezőgazdasági vállalkozókat. A földtulajdonosok nagy része még mindig géphiánnyal küzd, és nem használ olyan vetőmagvakat, vegyszereket és technológiát, amely a hozam növekedéséhez vezetne. Az elmúlt évben az Agrárkamara kilenc szakterületen szervezett tanfolyamot (állattenyésztés, növénytermesztés, agrárturizmus, pékség, gyümölcstermesztés, erdőgazdálkodás, traktoristaképzés, méhészet, valamint szőlészet és borászat), ezek közül a legnépszerűbb a traktoristaképzés volt, melyre 119-en jelentkeztek és szereztek oklevelet. Ez a képzés azért népszerű, mert akik megszerzik a traktorvezetői oklevelet, a községük útjain közlekedhetnek traktorral, ami után utánfutót szerelhetnek. A saját községük területén, a helyi rendőrök jóváhagyásával, közlekedhetnek traktorral azok is, akik B-kategóriájú gépjárművezetői jogosítvánnyal rendelkeznek. A szaktanfolyamok elvégzése amiatt is fontos a mezőgazdasági vállalkozók számára, mert európai uniós pályázatok leadásához csatolni kell egy szaktanfolyam elvégzését igazoló oklevél másolatát, ami pluszpontokat eredményez.
Idei tervek
Fodor István, a Szatmár Megyei Agrárkamara igazgatúja elmondta, hogy az idei tervekről még nem tud konkrétan beszélni, mivel nem kezdődtek el a pályázati kiírások. Az Európai Unió 2014–2020-as pályázati ciklusának romániai ütemterve még nincs pontosítva, annyi viszont biztos, hogy egy Szatmár megyét nagyon érintő gyümölcsfa-telepítési program indul el, ami iránt nagy az érdeklődés. Ezen a téren tudni kell azt, hogy a pályázatokat nem akkor bírálják el, amikor lejár a jelentkezési határidő, hanem azok a pályázatok lesznek nyertesek, amelyek korábban beérkeznek a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökséghez. Változások lesznek a támogatási formáknál is. Azok a gazdákat, akik a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) kérvényt tesznek le különböző támogatásokra, az Agrárkamara és az APIA szakembereiből álló csoport ellenőrzi, hogy a támogatás felhasználása mennyire történik célirányosan. Az Agrárkamara továbbra is várja a gazdákat, akik szakmai tanácsokat igényelnek, vagy szaktanfolyamokat szeretnének elvégezni.
Elek György