Szatmárnémeti

Mérleget vont a prefektusi hivatal

2020.02.04 - 11:44

Több útlevelet és sokkal több törzskönyvet bocsátottak ki tavaly Szatmár megyében, mint egy évvel korábban, ami azt is jelenti, hogy az eddiginél jóval több gépjármű robog az utakon. Sokan szerettek volna jogosítványt, de csak felük jutott el a gyakorlati vizsgáig.

A törvények betartatása és a törvényességi felügyelet a prefektusi hivatal legfőbb feladatköre, így értelemszerűen az intézmény 2019-es tevékenységének összegzése kapcsán ezek az adatok szerepelnek elsőként. Tavaly összesen 19 519 határozatot — helyi tanácsi és polgármesteri rendeletet, valamint megyei tanácsi és tanácselnöki határozatot — vizsgált meg, amelyek közül 67 határozatot és 87 rendeletet talált hibásnak, 12-t pedig oly módon törvénytelennek, hogy közigazgatási bíróság elé terjesztette. Az intézmény fegyelmi bizottságához összesen 9 panasz érkezett a települések jegyzőinek munkájával, viselkedésével kapcsolatban — három esetben ejtették a vádakat, két jegyzőt írásbeli figyelmeztetésben részesítettek, egy jegyző büntetésként 5%-os fizetéscsökkentésben részesül három hónapon keresztül, három eset kivizsgálása pedig jelenleg is folyamatban van. A prefektusi hivatal névadó bizottságához 13 kérvény érkezett, ezek elbírálása érdekében hatszor ültek össze a bizottság tagjai, akik 11 kérésnek helyt is adtak, kettőt azonban elutasítottak. Hat alkalommal ült össze a földügyekkel, visszaszolgáltatásokkal foglalkozó bizottság is, amely 1369 birtoklevelet bocsátott ki, a jogtalanul államosított és visszaigényelt ingatlanokkal kapcsolatban 16 dossziét továbbított az országos restitúciós hatóságnak, 10 dossziét azonban hiányosnak vagy épp megalapozatlannak minősített.

A prefektusi hivatal fennhatósága alá tartozó Szatmár Megyei Útlevélosztályon tavaly összesen 22 556-an kérvényezték az úti okmányt (6351 személlyel többen, mint egy évvel korábban), s végül 17 539 elektronikus, valamint 4766 ideiglenes okmányt bocsátottak ki, 251 szatmárinak azonban felfüggesztették a szabad mozgáshoz való jogát, azaz különböző vétségek és törvénysértések miatt ennyien nem kaptak útlevelet. Az ugyancsak a prefektusi hivatal fennhatósága alá tartozó Szatmár Megyei Gépjárműbejegyzési és Jogosítványkibocsátó Hivatal összesen 18 836 új és megújított jogosítványt (933-mal többet, mint egy évvel korábban), 26 429 törzskönyvet (azaz 1231 gépjárművel több került forgalomba és a megye útjaira, mint 2018-ban) és 12 411 ideiglenes rendszámot bocsátott ki (225-tel kevesebbet, mint egy évvel korábban), 4796 gépjárművet pedig törölt a nyilvántartásból, azaz kivont a forgalomból. Az összegzésből az most nem derült ki, hogy a Szatmár megyei sofőrtanoncok mennyivel teljesítenek jobban vagy épp rosszabbul az országos átlagnál (2018-ban például 20%-kal sikeresebben vizsgáztak), de tavaly összesen 13 041-en futottak neki a jogosítvány megszerzésének, igyekezve helyes válaszokat adni az elméleti vizsga kérdéseire, a gyakorlati vizsgáig azonban már csak valamivel több mint a felük, azaz 7313-an jutottak el.

A prefektusi hivatal tevékenységében fennakadást, gondot jelentő tényezők között az okmányokat igénylők nagy számát (különösen a nyári hónapokban s főleg augusztusban) és a földtörvények kapcsán benyújtott dossziék véglegesítésének a késését említik, nem hallgatva el azt sem: még mindig nagyon nagy számban bocsátanak ki hibás vagy a törvénykezést nem teljes egészében betartó rendeleteket és határozatokat az önkormányzatok, közigazgatási egységek, és „nehézkes a kommunikáció” az önkormányzatokkal, főleg a petíciók megoldása, a megoldások gyakorlatba ültetése terén.

 

Szabó Kinga Mária