Elkészítette tavalyi évi mérlegét a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM), 2016-ban a munkaviszonyokban fennálló helyzetet és a biztonsági előírások betartását vizsgálták.
A Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség több mint 2200 ellenőrzést végzett tavaly, áll a lapunkhoz is eljuttatott mérlegében, munkája során azt vizsgálta, az előírásoknak megfelelően lettek-e alkalmazva a munkavállalók, illetve a munkaadó betartja-e esetükben a munkavédelmi előírásokat.
Több mint ezer esetben találtak szabálytalanságokat a munkaviszonyok kialakítása és fenntartása terén az ellenőrök, de csak 160 esetben róttak ki pénzbírságot, az esetek túlnyomó többségében csak a hiányosságok pótlására szólították fel a munkaadókat. A munkaviszonyok esetében talált hiányosságok és szabálytalanságok miatt 480 ezer lej értékben bírságoltak. Az elmúlt évben összesen huszonöt olyan cégnél jártak a munkaügyi ellenőrök, amelyek feketemunkásokkal dolgoztattak, az egyik cég ügyvezetője ellen büntetőjogi eljárást is kezdeményeztek, mert az általa vezetett cégnél ötnél több munkaszerződés nélkül dolgozó személyt találtak.
A munkabiztonsági és egészségvédelmi előírások betartására összpontosító ellenőrzések során több mint 1700 jegyzőkönyvet írtak, 148 szólt pénzbírságról is, amelyek értéke meghaladta a 760 ezer lejt. Két esetben bukkantak olyan súlyos hiányosságra ezen a téren, hogy fel is kellett függeszteniük a cég tevékenységét addig, amíg pótolják a mulasztást.
Hatvannégy munkahelyi baleset történt tavaly, sajnos Szatmár megyében hatan meg is haltak munkavégzés közben 2016-ban. A halálesetek a mezőgazdaságban, a hulladékgazdálkodásban, az építkezéseken, autószerelő műhelyben és a teherszállításban történtek.
Országos adatai vannak a szatmári ITM-nek arról, melyek a leginkább balesetveszélyes ágazatok. E szerint tavaly a bútoriparban dolgozók sérültek meg a leggyakrabban munkavégzés közben, de fokozottan balesetveszélyes ágazat a gumigyártás, az autógyártás, az építőipar és a mélyépítészet.
Princz Csaba