A Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hatóság 7 fős személyzettel látja el napi feladatait, tavaly 484 reklamáció ügyében járt el.
A Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Hatóság vezetője, Maria Pinter ismertette tegnap az általa vezetett intézmény 2017-es tevékenységi beszámolóját. Elmondta, hogy a fogyasztóvédők 38 országos és 21 regionális szintű ellenőrző akcióban vettek részt. Tavaly a tanintézményekben zajló élelmezési program keretében osztott almára is volt reklamáció. A jelzett iskolában elvégezték az ellenőrzést, és megállapították, hogy a panasz jogos. Például az almát ládákban kellett volna szállítani, nem pedig zsákokban, ami nagyban előidézte a rothadásukat, mert nem tudott a gyümölcs szellőzni. A céget 20 ezer lejre büntették, de mivel nem történt fellebbezés, és néhány órán belül kifizették a bírságot, csak az összeg 50%-át kellett befizetni.
A Szatmár megyei hatósághoz 484 reklamáció érkezett tavaly, amelyek közül 66-ot más intézményekhez kellett átirányítania. A hatóság megyei szinten 378 panaszt vizsgált ki és talált megoldást a problémákra, amelyekből 282 a vásárló/fogyasztó javára oldódott meg, 69 panasz megalapozatlan volt, 2 esetben visszavonták a panaszt, 22 esetben még folyamatban van a vizsgálat, a többi ügy pedig megoldhatatlan volt. Ez utóbbi kategóriába tartozik például az is, ha valaki telefonos panaszt tesz, amelyet ugyan tudomásul vesz a fogyasztóvédelmi hatóság, de nem tud eljárást indítani, mert ahhoz írásos dokumentumra van szüksége. Továbbá abban az esetben sem indul eljárás, ha valaki másnak a nevében tenne feljelentést, azt ugyanis csak a sértett teheti meg. A 484 panaszból 27 eset (5,6%) élelmiszerrel volt kapcsolatos, 45 reklamáció (9,3%) pedig banki szolgáltatásokat érintett. A panaszok zöme, 412 reklamáció (85,1%) az elektronikai cikkek jótállási idejével, mobiltelefon-, internet- és tévészolgáltatással, gyorsposta-szolgáltatással, nyílászárók minőségével, gépjárműjavítással, utaztatási cég ajánlatával, szemétszállító cég szolgáltatásaival stb. volt kapcsolatos. A mostanság egyre nagyobb teret hódító online szolgálaton is van mit javítani. Többször előfordult, hogy az interneten rendelt árucikk helyett mást küldtek, de arra is volt példa, hogy sérülten érkezett meg a szállítmány.
Maria Pinter ismételten felhívja a fogyasztók figyelmet, hogy mindig minden szerződést olvassanak el, mielőtt aláírnák. Ne csak a szerződés elejét, ahol a kedvezmények vannak feltüntetve, hanem azt a részt is, amely arról szól, hogyan, milyen feltételek mellett lehet felbontani például egy szolgáltatóval kötött szerződést. A szolgáltatók ugyanis mindig azzal kérdeznek vissza az ilyen típusú reklamációknál, hogy amikor megkötötték a szerződést, miért fogadta el az ügyfél a feltételeket.
Karikás Enikő