Mérlegen az Oli eredményei

2015.12.28 - 19:21

Szemezgettünk a Szatmárnémeti FC Olimpia eddigi idénybeli teljesítményéből. Nem csak a rossz, negatív emlékeket és észrevételeket emeltük ki, voltak jó pillanatai is a labdarúgócsapatnak.

A Szatmárnémeti FC Olimpia legénysége ebben az idényben bajnoki góljainak több mint egynegyedét a mérkőzések hajrájában rúgta – derült ki az egyik helyi sport hírportál statisztikájából: a satumaresport.ro szerint a találatok 28 százalékát a 75–90. percek között rúgták az Olimpia játékosai. A csatár Bogdan Faur és a hátvéd csapatkapitány, Cosmin Iuhas voltak a „legtermékenyebb” játékosok, hiszen a csapat eddigi tizennyolc mérkőzésén egyenként négy gólt rúgtak, ezzel ők a házi gólkirályok. A Liga 2 2-es csoportjának rangsorában ezzel a 12. helyen állnak. Sok gólt rúgott az Olimpia a meccsek második negyedében is: a statisztika szerint a találatok 20 százaléka a 15–30. percek között született. A legkorábbi gólt Dumitru Munteanu szerezte Nagybányán, amikor már az első perc végén megszerezte az Olimpia vezető találatát (a mérkőzés 1–1-es végeredménnyel zárult).

Csik Tibor vezetőedző legénysége egyébként az idény eddigi meccsein 28 gólt rúgott, viszont az elosztás nagyon aránytalan. A szezonnyitón ötöt rúgott Resicabányán, majd az ősz végén Nagyváradon is kiosztott egy ötöst, három gólt pedig a román szövetségtől „kapott”, mivel a resicabányaiak tiltakozásként nem akartak játszani Szatmárnémetiben. Kapott négy gólt az Olimpia a Chindia Tâgoviștétől is. Ez viszont fájó volt a szatmáriaknak, ráadásul a dâmbovițai alakulat az Olimpia Stadionban leckéztette meg a sárga-kékeket. Az Aradi UTA tette fel a pontot az i-re, hiszen négy nappal később a Maros-partiak is 4-1-re verték a Csik-csapatot. Ezekkel együtt viszont összesen 23-szor vették be az elmúlt tizennyolc meccsen a szatmári kaput, amely arányaiban elég jónak mondható. A Resicabányai Metalul, a Szászmedgyesi Gaz Metan, a Pankotai Șoimii, a Karánsebesi FC és a Nagyváradi FC Bihor előtt egy-egy meccsen „zárva maradt” az Olimpia kapuja, és ezek közül csak a Gaz Metan elleni találkozón történt meg, hogy a szatmári legények sem tudtak betalálni az ellenfél kapujába. Öt mérkőzésen sikerült legalább egy pontot szerezzen a csapat, további hetet megnyert, így 26 pontot gyűjtött. Ez egyelőre a 8. helyre elegendő, és nyolc fordulóval az alapszakasz vége előtt öt pont a hátrányuk a 6. helyen tanyázó CS Mioveni mögött. Márpedig az Olimpia vezetősége azt a célt tűzte ki a csapatnak, hogy tavasszal a rájátszás felsőházában, vagyis a legjobb hat között szerepeljen. A leghosszabb veretlenségi sorozat öt fordulón keresztül tartott: a 11. és 15. etapok között az Olimpia 3 meccset nyert meg és ikszelt a brassóiakkal és a nagybányaiakkal. A 16. és 17. fordulók viszont rémálommal értek fel, ekkor jöttek ugyanis a 4–1-es vereségek itthon a Chindiával, majd Aradon.

Visszatérve a játékosok teljesítményére, említésre érdemel, hogy a 19 éves szatmári csatár, Cosmin Bura már három gólt szerzett. Három találatnál tart az Olimpiához visszahívott Alex Boștină is, illetve a középpályásból támadóvá avanzsált Munteanu. Nagy reményeket fűztek Adrian Sălăgeanu visszatéréséhez is. A Bajnokok Ligája tapasztalattal rendelkező 32 éves középpályás viszont nagyon hullámzó teljesítményt nyújtott, de két gólt rúgott. Takács, Tătaru, Lukács, Cădar, Villand, Heil „rta be még magát a gólszerzők listájára egy-egy góllal. Utóbbi két játékos egyébként majdnem minden mérkőzést végig játszottak, ugyanis a lejátszott tizenhét meccsen (a Resicabányai Metalul elleni hazai találkozót nem vettük számításba, mert azt nem játszották le, csak pontokat kapott az Olimpia) Heil 1440, míg Villand 1341 perc játékidőt kapott Csik Tibitől. A csapatkapitány, Iuhas viszont egy meccset sem hagyott ki ebben az idényben, egyedüliként 1530 percet játszott az eddigi bajnokikon. 12 mérkőzést játszott Denis Chivari, aki ebben az idényben egy mérkőzésen viszont nagyot hibázott: a Chindia elleni találkozón 30 perc alatt bekaszált két sárga lapot és kiállíttatta magát. Viszont a fiatal középpályás a 19 éven aluliak válogatottjának alapjátékosa lett, Andrei Spier szövetségi kapitány pedig kezdőbe állította az Európa-bajnoki selejtezők mindegyik mérkőzésén.

Viszont arra nehéz magyarázatot találni, hogy hova lett az egyik legígéretesebbnek mondott junior, Tilinger Dániel: a korábbi korosztályos válogatott nyáron ugyanis „eltűnt” az Olimpia keretéből, most a negyedosztályban játszik a Nagykárolyi Victoriánál...