Sport

Merkli: „Kiírták a focit a történelemből”

2018.01.08 - 17:40

Hétfőn arról értesített Merkli István, a Szatmárnémeti FC Olimpia elnöke, hogy felbontották a szerződéseket a játékosokkal és az edző stáb egy részével. Így már csak napok kérdése, hogy mikor jelentik be a csapat visszalépését a Liga 2-ből.

Úgy tűnik, lehúzzák a rolót a Szatmárnémeti FC Olimpiánál, ugyanis nem sikerült anyagi megoldást találni a folytatásra. Az adósságok hónapról hónapra nőnek, a klub kasszája pedig ősztől üres. A jelenlegi játékoskeret tagjai az idénykezdettől talán egy vagy két fizetést kaptak, az ifjúsági csapatok edzői pedig közel háromnegyed éve nem kapták meg jussukat munkájukért. Mindeközben a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) hamarosan folytatja majd a pontok levonását büntetésként, a kifizetetlen korábbi játékosok panaszemelései miatt. Mint ismeretes, mínusz 12-nél tart az Olimpia, magyarán a pályán összegyűjtött 23 pontból egyelőre csak 11-et hagyott jóvá a FRF. Sajnos, lesz ez kevesebb is, mivel két hét múlva kerülnek ismét terítékre az Olimpia ügyei. Vagyis, miközben a Liga 2 többi csapata megkezdi már a felkészülést a bajnokság tavaszi idényére, addig mi újabb pontlevonásokról fogunk beszámolni a megye élcsapata esetében. Talán helyesebb lenne most már csak idézőjelbe tenni az élcsapat jelzőt, ugyanis az Olimpia csak a múltban volt igazán meghatározó a megye sportéletében. Most egy magára hagyott „árva”, akit már senki, arra alkalmas befektető – legyen az önkormányzat, vagy magánvállalkozó – sem akar megmenteni.

Hétfőn előbb Ritli Zoltán edzőt hívtuk fel, hogy a csapat iránt érdeklődjünk. A szakvezető azt mondta, hogy Merki Istvánnal kidolgoztak egy stratégiát a csapat megmentésére. A játékosok közül Ciprian Brata már decemberben kikérte a klub vezetőitől versenyigazolványát, hogy új csapat után nézzen – sajtóértesülések szerint másodosztályos élcsapatok érdeklődnek szolgálatai iránt –, de Bogdan Miholca és Dumitru Muntean is várja, hogy átigazoljon.

Azonban nem sokkal később Merkli telefonon közölte velünk: „Éppen írom alá a szerződésbontásról szóló iratokat. Már csak én, Ritli és Pașca Dani maradtunk a klubnál.” Vagyis: az Olimpia bedobta a törölközőt. „Szatmáron a focit kiírták a történelemből. Senki sem érdekelt semmi. A klubnál teljes volt a káosz, és az az érzésem, hogy ez volt a cél. Olyan szervezetlen volt a klub, hogy érzésem szerint egy megyei, ötödosztályos egyesületnél is jobb volt a helyzet. Az biztos, hogy nem én leszek az, aki lakatot tesz a kapura” — mondta el a klub elnöke, aki sajnálatát fejezte ki azért is, hogy a felnőttcsapat helyzete miatt az ifik is szenvednek. „A szövetség ki fogja zárni a csapatot a Liga 2-ből, és ezzel együtt megszünteti a klub tagságát is. Ez azzal jár, hogy az ificsapatokat is kizárja a korosztályos bajnokságból” — összegezte Merkli. A 19 éves legények az országos bajnokság 9-es regionális csoportjának második helyét foglalják el, és nyolc meccs után csupán két pont a hátrányuk az éllovas nagybányai magánklub, az ACS Fotbal Club Kiss 2015 mögött. A 17 évesek sem állnak rosszul a csoportjukban, hiszen öt győzelemmel és három vereséggel az 5. pozíciót foglalják el, hét ponttal vannak lemaradva az éllovas nagybányai alakulat mögött.

„Mi az utolsó percig kitartunk az Olimpia mellett, habár nem látok már esélyt a folytatásra” — mondta Ritli.

Állítólag 1,2 millió lej kell a klubnak most a fizetések törlesztésére, illetve hasonló összeg a többi adósság kifizetésére – ezek többségére bírósági végrehajtó ítélet van.

Most már csak az a kérdés, hogy hivatalosan mikor fogják bejelenteni a visszalépést, illetve mikor (és ki) fogják értesíteni a FRF-t a döntésről.

Az Olimpia 2010-ben szerveződött újra. Szilágyi Istvánnak, a Szatmár Megyei Labdarúgó Egyesület elnökének projektjére építve a Szatmár Megyei Tanács szatmárnémeti önkormányzatával társulva vállalta a klub finanszírozását, amely azelőtt egy évvel, más szerveződésben csődbe ment. 2011 nyarán jutott fel az Olimpia a Liga 3-ba, ahol már az első idényben a csoport második helyén zárt, de csak három ponttal maradt le a másodosztályba feljutott Brassói Corona mögött. A 2012–2013-as szezon viszont a szatmáriaké volt, és Csik Tibor vezényletével az Olimpia ismét feljutott a Liga 2-be. Azóta voltak jobb és kevésbé jobb periódusai a csapatnak. A sport-infrastruktúra tekintetében viszont nem történtek előrelépések, így egyértelmű volt, hogy Szatmáron egyelőre nincs akarat arra, hogy az élvonalat célozzák meg. Ilyen hozzáállás mellett pedig érthető volt, hogy magánvállalkozók nem kívántak nagyobb tőkét belefektetni a klubba.

Ez ugyan nem hivatalos, de olyan hírek láttak napvilágot, miszerint a helyi önkormányzat új fociklubot létesítene, így nem kizárt a VSK és az Olimpia társítása. De mindez már csak a megyei bajnokságba lesz lehetséges. És, ha lesz, akkor sem szabad nagy reményeket hozzá fűzni, amennyiben nincs konkrét, anyagilag is megalapozott terv az infrastruktúra korszerűsítésére, illetve az utánpótlás nevelésére. Fiatal srácok ugyanis tucatjával nevelkednek a magánkluboknál, a Sportlíceumnál, Nagykárolyban és az Olimpia ificsapatainál is, de csak akkor lehet őket felkarolni, hogyha helyben van biztosítva minden feltétel arra, hogy magas szinten űzzék ezt a sportot.

Pesek Attila