Őrizni és ápolni kell a holokauszt áldozatainak és túlélőinek emlékezetét, és szembe kell szállni az intoleranciával és a gyűlölettel - hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben, a nemzetközi holokauszt-emléknap németországi eseményeit záró rendezvényen.
A kormányfő a fővárosi állami operaházban (Staatsoper Unter den Linden) tartott jótékonysági koncertet felvezető köszöntőjében kiemelte: a civilizáció valamennyi szabályával szakítást jelentő holokausztból a németek számára az emlékezés kötelezettsége mellett az is következik, hogy szembe kell szállniuk az intoleranciával, a gyűlölettel, a rasszizmussal, az antiszemitizmussal és a csoportokra vonatkoztatott emberellenességgel, és gondoskodniuk kell arról, hogy "minden ember biztonságban és otthon érezhesse magát Németországban és Európában".
Különösen fontos a fiatalok "érzékenyítése", ezért az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 75. évfordulójára rendezett hangverseny bevételét az Auschwitz-Birkenau Alapítványnak ajánlják fel, ifjúsági projektek finanszírozására - mondta.
A díszvendég lengyel kormányfő, Mateusz Morawiecki hangsúlyozta, hogy a holokauszt emlékezetének megőrzése azt a kötelezettséget jelenti, hogy a történteket a tényekhez hű módon át kell adni az utókornak.
Ezért a holokauszt történetét nem szabad "átírni" és napi, múló politikai célokra felhasználni - húzta alá a lengyel miniszterelnök.
Hozzátette, hogy a náci mellett a kommunista totalitárius diktatúra áldozatai, Auschwitz mellett a Gulág emlékezetét is meg kell őrizni.
Az operaház világhírű szimfonikus zenekara, a Staatskapelle Berlin az izraeli-argentin főzeneigazgató, Daniel Barenboim vezényletével, valamint az operaház férfikórusa és a korábbi operaénekes, Thomas Quasthoff mint narrátor közreműködésével Arnold Schönberg 1947-es, A Survivor from Warsaw (Egy varsói túlélő) című darabját, a holokausztról szóló egyik legismertebb kortárszenei művet adta elő, majd Ludwig van Beethoven III. - Eroica, azaz hősi - szimfóniáját.
A holokauszt nemzetközi emléknapján szerte Németországban tartottak rendezvényeket, kiállításmegnyitókat, pódiumbeszélgetéseket, megemlékezéseket. Ezek sora a berlini koncerttel csak hétfőre ér véget, és szerdán következik egy újabb nagyszabású esemény: a szövetségi parlament (Bundestag) hagyományos - idén a 24. alkalommal megrendezett - emlékülésén Frank-Walter Steinmeier német és Reuven Rivlin izraeli államfő mond beszédet.
Az auschwitzi haláltábort 1945. január 27-én szabadították fel a szovjet Vörös Hadsereg katonái, ennek emlékére az ENSZ Közgyűlése 2005-ben január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Az egyhangúlag elfogadott ENSZ-határozat hangsúlyozza az emlékezés és a tanítás kötelességét, hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.