Nagykároly

Mentőásatás: jelentős régészeti leletek

2012.09.05 - 11:10

A márciusban megkezdett útépítés miatt mentőásatásra került sor júliusban, a Nagykárolyhoz közeli újmárnai letérőnél, melynek során jelentős leletanyagra bukkantak a szatmári régészek.

 

Az ásatást a terep gyors felmérésével kezdték a szakemberek — tájékoztatott Kádas Zoltán, a Szatmár Megyei Múzeum régésze. Várható volt a felmérés sikeressége, mivel a terelőút közvetlen közelében, Bobáldon, már évtizedek óta ásatások folynak. Egy markológép segítségével egy ötvenméteres kutatóárkot ástak a szakértők, melynek vizsgálatából kiderült, hogy az ásatást folytatni kell. Rögtön megkezdődött a tényleges feltárás. Ennek végeredményeként három kor leletei kerültek elő: bronzkori, ókori — a gepidákhoz kapcsolható — és középkori.

A bronzkori rétegben két lelőhely került feltárásra. Az egyik kizárólag hamvasztásos sírokat tartalmaz, a másik pedig egy bronzkori gödör, melyet agyagkitermelésre használtak, majd feltöltötték, és szemétgödörré módosult.

Előkerültek továbbá gepida házak, melyek felépítése egyszerű, s csupán három-négy méter magasak. A feltárás során felbukkant egy temető is, a sírokban emberi csontokkal. Egyéb tárgyakat, ékszereket nemigen találtak a sírokban, mivel ezek kilencvenöt százalékát már kirabolták. Ugyancsak ezen a helyen kelta településre utaló leletek is előkerültek: házak, kutak, edényégető kemencék. A középkorból többnyire csak házak töredékeire bukkantak — mondta el Kádas Zoltán.

Még nem lehet tudni azt, hogy pontosan mikor kerül a nagyközönség elé a mentőásatás leletanyaga, mivel hosszadalmas munka következik — a tárgyak megtisztítása, restaurálása elengedhetetlen. Ezt a folyamatot nem lehet felgyorsítani, hiszen a gyűjtemény egy részét nemesfémekből készült ékszerek és kiegészítők képezik, melyek restaurálása aprólékos figyelmet igényel — mutatott rá Kádas Zoltán régész.

 

Állandó kiállítás

 

Persze nem kell megvárni, amíg a mostani leletanyag a kiállítóterembe kerül, a múzeum állandó kiállítása máris megtekinthető, az emberi kultúra több ezer éves múltját elevenítve fel. A kiállítást a múzeum munkatársai minél emberközelibbé akarták tenni, ezért makettek segítségével mutatják be minden kor sajátosságát.

Időrendi sorrendben haladva kerül bemutatásra a történelem, az első rekonstrukció egy őskori életkép, ősemberrel, sátorral, tűzzel. Aztán megjelenik egy lakóház, korhű belsővel. A középkor megidézését szolgálja egy fegyverkiállítás és egy kovácsműhely rekonstrukciója. Időben továbbhaladva megtekinthető a szatmári vár, majd a hozzánk közelebb álló korokból származó tárgyi emlékek.

Angi Tünde