A Szatmár Megyei Múzeum 2017. október 12-én indítja „Természetbarát kert” elnevezésű környezeti nevelő programját.
A települések terjeszkedésével a természet egyre nagyobb területeket veszít. A városok belsejében a zöldövezetek, a parkok vagy a kertek nyújthatnak menedéket a biológiai sokféleség számára. A Szatmár Megyei Múzeum Természetbarát kert elnevezésű programjának célja, hogy bemutassák, hogyan hozhatóak létre minél kedvezőbb körülmények a különböző élőlényeknek az urbanizált környezetben. A Természetbarát kert hivatalos megnyitója 2017. október 12-én, csütörtökön lesz a megyei múzeum főépületének udvarán (Vasile Lucaciu utca 21. szám), 11 órától román, illetve 12 órától magyar nyelven, tájékoztatta szerkesztőségünket Sike Tamás biológus.
A program arról szól, hogy a látogatókat egy rövid sétára invitálják a megyei múzeum főépületének belső udvarán — fűzte hozzá Sike —, ahol különböző természetvédelmi eszközök lettek felállítva. Az érdeklődőket tájékoztatják majd a téli madáretetésről, a műodúkról madarak és denevérek számára, mesterséges menedékekről, ahol a rovarok színes mikrovilágát figyelhetjük meg, és arról is, hogy hogyan csökkenthető jelentősen a hulladékmennyiség, miközben a természet lenyűgöző körforgásának vagyunk tanúi.
A Természetbarát kert egy tanösvényhez hasonló kialakítású, melynek témája a természetvédelem az urbanizált környezetben. A kihelyezett természetvédelmi eszközök mellett információs pannókat is elhelyeztek a szervezők, melyek egy egy témát mutatnak be minden megállónál: a komposztálás, madárodúk, denevérek a városban, madáretetés, rovartanya. A kert látogatása szakvezetéssel, a csoportok előzetes regisztrációja alapján történik majd egész év folyamán.
„Programunkkal arra szeretnénk bátorítani a kerttulajdonosokat, tanulókat, tanárokat, a város lakóit — mutatott rá Sike Tamás —, hogy maguk is segítsék a biológiai sokféleség megőrzését egyszerű, bárki által összeállítható eszközökkel: például egy etető, itató vagy műodú kihelyezésével.