Szatmárnémeti

Menőszolgálatok Napja

2016.08.16 - 11:15

Száztíz évvel ezelőtt kezdték el járni a romániai utakat a mentők, azóta lovasszekér helyett jól felszerelt kisbuszokkal mentenek a sürgősségiek, de a mentőshiány ma is probléma.

Az Anna királynő halála miatt gyásznappá nyilvánított augusztus 13. miatt csak visszafogottan ünnepeltek a szatmárnémeti mentőszolgálat tagjai szombaton, Bukarestből érkezett vendégek előtt beszéltek arról, kinek mit jelent a szolgálat, örömüknek adtak hangot, hogy elkészült végre a Ravensburg utcai székház és a meghívottak is méltathatták a mentősök munkáját. A szatmárnémeti mentőszolgálat vezetője az ünnepség alkalmával a sajtónak elmondta: korszerű körülmények között tölthetik végre szolgálati idejüket a mentősök, a mai elvárásoknak megfelelő körülmények között állomásoznak és tarthatóak karban a mentőautók, de a mentőszolgálat fejlődésének itt nem szabad megállnia. Daniela Opriş kihangsúlyozta, folyamatosan napirenden van, hogy tovább csökkentsék a beteghez vagy balesethez érkezés idejét, javítsanak a mentőautók felszereltségén és a kollégák szaktudásán, bővítsék a mentőorvosok és asszisztensek létszámát. Százötvenen dolgoznak jelenleg, tette hozzá Opriş, de a kollégák egyike sem nélkülözhető, sajnos még legalább harminc további mentősre és tíz mentőautóra lenne szükség az optimális szolgálatellátás érdekében.

A mentősöknek tavaly óta van országos ünnepnapjuk, viszont száztíz éve létezik intézményes menőszolgálat az országban. Akkor is kevesen voltak, akárcsak most — a mentőszolgálat helyzete ebből a szempontból máig sem változott —, mert még mindig sok a túlóra és még mindig nincs rendesen megfizetve az életmentők munkája.

 

Mentős élmények

 

A meghívottak között többen voltak, akik maguk is „vendégei voltak a mentősöknek” szolgálati időben, nemcsak ünnep idején. Pataki Csaba megyei tanácselnök tizenhárom évvel ezelőtti élményéről beszélt, amikor a szatmári mentősök vitték vákumizált környezetben Kolozsvárra műtétre, akkor harminc százalék esélyt adtak neki a túlélésre. Hozzátette: a szatmári szakembereknek is köszönheti, hogy ma az élők sorában lehet. „Nem a levegőbe beszélek tehát amikor azt mondom, hogy a megyei tanács mindenben partnere lesz a mentőszolgálatnak” — szögezte le Pataki. Az egyik szatmárnémeti alpolgármester szintén látott már mentőt belülről, neki az a tapasztalata, hogy sokat javult a helyzet a tíz évvel ezelőttiekhez képest is, azt is jól látja azonban Adrian Albu, hogy még mindig sok munkára, profizmusra és még több beruházásra van szükség a jobb ellátás érdekében.

 

Nyílt nap

 

Szombaton a felszólalások után Daniela Opriş elismerő okleveleket is kiosztott a veterán mentősök körében, volt olyan, aki negyvenöt év munkaviszony után ment nyugdíjba a mentőszolgálattól, de aki még mai is kész életet menteni, ha a helyzet úgy hozza. A hétvégén nyílt nap is volt a mentőszolgálatnál, bárki megtekinthette, hogyan néz ki a készenléti egység, milyen garázsban állomásoznak a mentőautók, hogyan néznek azok ki belülről, a gyerekek bekapcsolhatták a szirénát, a felnőtteknek pedig ingyen mértek vérnyomást és vércukorszintet, aki igényelte, EKG-vizsgálatban is részesülhetett.

 

Princz Csaba