Belföld

Mennyit is ér a munkánk? – legtöbben nem tudják

Az egész munkaerőpiacot segítené, ha eltűnne a bérszakadék a hasonló munkakörben dolgozók között (Fotó: getty images)
2023.03.24 - 07:31
Tízből hét munkavállaló nem tudja, hogy az önéletrajzában szereplő tapasztalata és képességei, valamint a piaci szint alapján mekkora fizetést kellene kapnia, de 91%-uknak az a fő elvárása, hogy tisztességesen fizessék meg őket.

A fizetésekről szóló beszélgetések általában tabuk, de az elmúlt két évben Románia azon törekvése, hogy igazodjon a fizetések átláthatóságával kapcsolatos európai trendekhez, nyitottabb beszélgetésekhez vezetett, hogy a munkavállalók tisztában legyenek szakmai értékükkel. E tekintetben tízből kilenc munkavállaló azt mondja, hogy elsősorban azt szeretné, ha a munkáltatója tisztességes és a piaci viszonyoknak megfelelő fizetést adna neki, de csak 30%-uk tudja, hogy mennyit kérhet egy állásinterjún - derül ki a BestJobs nemrégiben végzett felméréséből.

Emellett három munkavállalóból majdnem kettő elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és még többen (71%) tervezik, hogy a közeljövőben tárgyalnak a munkáltatóval, fizetésemelést kérve. Annak érdekében, hogy legyen viszonyítási alapjuk a tárgyalásokhoz, a legtöbb munkavállaló (59%) a megfelelő fizetésre vonatkozó információkat az ugyanabban az iparágban vagy hasonló munkakörben dolgozó barátoktól vagy ismerősöktől, hivatalos források vagy toborzási platformok statisztikáiból (40%), 37% pedig online fizetés-összehasonlító eszközökből szerzi be.

Mindenki másért szeretne nagyobb fizetést

Egy tárgyaláson a munkavállalók fele azt mondja, hogy a magasabb fizetést a munkahelyén elért jó eredményekért érdemli meg, míg közel 16% a kollégáinál nagyobb munkaterhelésre és a kollégáknak a munkahelyi feladatok elvégzéséhez nyújtott segítségére hivatkozik. Továbbá a fizetésemelés szükségességének indoklásához a következő kritériumokat veszik figyelembe: tapasztalat (63%), munkahelyi előrelépés (53%), készségek (47%), szolgálati idő (majdnem 38%), az ugyanabban az iparágban vagy munkakörben dolgozó más szakemberek által kapott fizetés (körülbelül 19%) és a megélhetési költségek (több mint 12%).

Az új állást keresők sem tudják, mekkor fizetést érdemelnek

Az új állást keresők is igényt tartanak egy megbízható viszonyítási alapra, amely helyesen pozicionálja a jelölt munkatapasztalatát a munkaerőpiacon, különösen azért, mert 70%-uk azt mondta, hogy nem tudja, milyen fizetésre számíthat. Ebben az értelemben a piaci fizetések ismerete bátorságot adna a munkavállalóknak a munkahelyváltáshoz és a magasabb jövedelemhez (31%), érvet adna nekik a jelenlegi munkáltatóval való tárgyaláshoz (22%), és segítene nekik egy olyan területre váltani, ahol jobb fizetések és nagyobb stabilitás van. Közel 20% szerint az egész munkaerőpiacot segítené, ha eltűnne a bérszakadék a hasonló munkakörben dolgozók között. Azok közül, akik az első állásajánlaton tárgyalásokat folytattak a fizetésről, 26%-uk 10%-os, 26%-uk több mint 20%-os, 15%-uk pedig 20%-os emelést kapott.

Nyitottak vagyunk a változásra

Miközben a munkaerőpiac a bérek átláthatósága tekintetében folyamatosan fejlődik, a romániai jelöltek továbbra is nyitottak a változásokra és alkalmazkodnak a trendekhez. Így 63%-uk fontolgatja, hogy a következő öt évben szakterületet és karriert vált, és a kínált fizetés (62%), a jobb szakmai fejlődési lehetőségek (48%), a rugalmas munkaidő és általában a munkakörülmények (kb. 45%) a fő szempontok, amelyeket figyelembe vesznek. Emellett a karrierjük folyamatos fejlődése érdekében 56% tervezi, hogy munkahelyet vált, 53% pedig munkahelyi céljait szeretné elérni, 31% pedig bizonyítványt vagy tanúsítványt szeretne szerezni.

Szabó Beatrix