Szatmárnémeti

„Mennyi bevétele van a könyvtárnak?”

2019.04.26 - 09:36

Majd' 30 millió lejjel kisebb költségvetésből gazdálkodik idén Szatmár megye, mint 2018-ban, de a 429,5 millió lejt sikerült úgy elosztani, hogy a működési költségek év végéig biztosítva legyenek, és a beruházások redőnyét sem kell teljesen lehúzni.

Fajsúlyos tanácsülésre gyűltek össze a megyei grémium tagjai tegnap délben, hiszen végre napirendre kerülhetett a költségvetés — igaz, több hónapos késéssel, s a tételek megvitatásánál a szociáldemokrata tanácsosok akkora öngólokat rúgtak, hogy a képzeletbeli háló kiszakadt, de még a kapufa is összedőlt. Jóformán még el sem kezdődött a gyűlés, de az örökké felszólaló Pop Ioan máris jelentkezett, nehezményezve, hogy az előző ülésen beiktatott két frakciótársa még nem kapott szakbizottsági tisztséget, ám ennél is komolyabb gondot jelentett számára, hogy a vaskos költségvetési határozattervezetben nem találta azt a lapot, amely a megyei könyvtár bevételeit, saját jövedelmét tartalmazza. Nem kis meghökkenéssel vette tudomásul, hogy a kulturális intézménynek nincs saját jövedelme, hiszen a könyvek kikölcsönzése bizony teljesen ingyenes, ráadásul az intézmény által szervezett különböző rendezvényekre is díjtalan a belépés. Ám nem hiába volt hosszú évtizedekig a város egyik elit főgimnáziumának a tanára, városi tanácsos és most már harmadik éve megyei, nem tudott csak úgy napirendre térni e tény fölött, s azon akadékoskodott, hogy miért nincs feltüntetve a könyvtár saját jövedelmeként az az összeg, amellyel a megyei tanács támogatja a működését. Pataki tanácselnök angyali türelemmel magyarázta el: azt az összeget nem lehet saját jövedelemnek minősíteni, mert azt nem a könyvtár termeli ki. Látszott, hogy Pop tanácsos nincs megelégedve sem a válasszal, sem magával a ténnyel, de a teremben ülők már-már kirobbanó nevetése, valamint az, hogy a költségvetés határozattervezetét a jogászok és a megye jegyzője teljesen szabályosnak és törvényesnek láttamozta, azt sugallta számára: jobb, ha nem keresi tovább a kákán a nem létező csomót, ha mégannyira „hamarosan lejár a mandátum, és számot kell adni választóinknak minden tettünkről.”

A megye idén 429,5 millió lejből gazdálkodik (ami majd' 30 millióval kevesebb, mint 2018-ban volt), s ebből 210,4 milliót működési költségekre, 219,1 milliót pedig beruházásokra fordít — igaz, ez a tétel kisebb, mint amennyire valójában szükség lenne, de „megmaradnak a beruházások, 'csak' a kivitelezésük fog eltolódni egy évről kettőre”, pontosította a tanácselnök. Szám szerint a legtöbb pénzt az utak karbantartására (16,9 millió lej) és felújítására (186,3 millió) fordítják, de ugyancsak jelentős összeget szánnak az egészségügy működtetésére és fejlesztésére is: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház 12 millió, az Avasfelsőfalui Városi Kórház 2,2 millió, míg a Tbc-kórház 1,8 millió lejt kap, és 7,6 millió lejt fordítanak a szatmári sürgősségi (UPU) modernizálási, bővítési és felszerelési projektjére. A költségvetés szintén fajsúlyos tétele az a 72,2 millió lej, amelyet a gyermekvédelmi felügyelőség számára irányoztak elő, s amelyből 55 millió lej a szociális gondozók fizetését teszi ki, amely így egészen év végéig biztosítva van; 36 millió lejt pedig a kulturális, egyházi és szabadidős programok, rendezvények támogatására fordítanak. A költségvetésből idén is szép összeget különítettek el vissza nem térítendő támogatásként nonprofit szervezetek kulturális (1 millió lej) és sportpályázataira (500 ezer lej), valamint 100 ezer lejt a kiválóságok elismerésére, de utóbbi kategória pályázati és odaítélési feltételeit még ki kell dolgoznia a szakbizottságnak.

 

 

Szabó Kinga Mária