Szatmárnémeti

Mennyi az annyi? — szűkös a büdzsé

Minden folyamatosan drágul, egyre nehezebb megélni Fotó: incimages.com
2022.08.02 - 14:00
Az utóbbi időszakban brutálisan megdrágult minden: az üzemanyag, az energia és az élelmiszerek ára is jelentősen megnövekedett, egyes termékeknél akár 30-40%-os emelkedést is tapasztalhatunk.

Nem kell messzire mennünk ahhoz, elég a legközelebbi kisboltba leugrani, a nagy bevásárlóközpontokról nem is beszélve, hogy megfigyeljük, jelentősen megdrágult az élet; ha csak a legszükségesebbeket vásároljuk meg, akkor is több száz lejre rúghat egy 3–4 fős család heti bevásárlásának költsége. 2022. január elsejétől amúgy a romániai lakosság bruttó minimálbére 2550 lej, ami azt jelenti, hogy a nettó összeg, azaz amit az ember kézben hazavisz, 1524 lej. Ezt alapul véve egy két keresővel rendelkező család, amelyben mindketten minimálbérrel vannak alkalmazva, 3048 lejt visz haza. De mire elég ez?

Szatmári családokat kérdeztünk arról, hogy nagyjából mennyi pénzre van szükségük ahhoz, hogy egy hónapban megéljenek, és mint kiderült, nem kevésre. A számlák nagyságától függően a családok átlagban 150–200 lejes rezsit fizetnek (ha csak az áramot, vizet, kábeltévé- és internet-előfizetést vesszük számításba), ebben viszont nincs benne például a téli fűtésszámla, a különböző adók, a mobiltelefon-előfizetés és az egyéb kisebb, havonta hozzáadódó költségek, mondjuk tömbházak esetében a közös költségek, és azok esetében, akik albérletben élnek, a havi lakásdíj, vagy mondjuk egy banki hitel befizetése, ami nagyjából azonos összeg, legkevesebb 500 lej.

Ami a bevásárlólistát illeti — s erre voltunk a leginkább kíváncsiak —, egyheti bevásárlás költsége 350–400 lejre is rúghat, még akkor is, ha csak a legszükségesebbet, és mindenből a legolcsóbbat vásároljuk meg. És hogy matekezzünk is kicsit, hogy mi is kerül ennyibe: 1 liter olaj 10 lej, 1 kiló liszt 3 és fél lej, egy kiló cukor 4 lej, 1 kiló kenyér szintén 3 és fél lej, egy kiló sertéscomb 25 lej, egy kiló csirkecomb 22 lej, és most tényleg csak az alapot számoljuk, hiszen nem esik szó a felsorolásban olyan luxuscikknek számító dolgokról, mint mondjuk 1 kiló kávé, amiből negyed kiló is majdnem 20 lej (a legolcsóbb), vagy egy tábla csokoládéról, ami szintén 4–5, de akár 8–9 lejbe is kerülhet. A több tucat családot megkérdezve egyébként jól látszik, hogy átlagban egy hónapban csak élelmiszerekre 1300–1500 lejt is elköltenek, nem beszélve azokról a családokról, ahol kisgyermek is van, s nem számolva például az olyan alapvető dolgokat sem, mint a háztartásokba szükséges tisztítószerek vagy az általános higiéniai cikkek megvásárlása, amelyek szintén csillagászati összegbe is kerülhetnek.

Ha mindent meg akarunk venni, márpedig muszáj, csak az alap, csak a nagyon szükséges akár 2000 lejbe is kerülhet, s még mindig nincsenek sehol a számlák, egy autó fenntartása, egy esetleges megbetegedés esetén az orvosi ellátás fedezése. Jól látszik egyébként, hogy egy család esetében, ahol ketten is dolgoznak, szűkös vagy nem is elég havi 3000 lej, s akkor még nem is beszéltünk az 1 keresetes háztartásokról, valamint a nyugdíjasokról.

Év elején egyébként az Eurostat adatai szerint az EU keleti és déli részén összesen 13 tagállamban volt havi 1000 euró alatt a minimálbér, köztük Romániában (515 euró), nálunk rosszabbul akkor csak Bulgária (332 euró) és Lettország (500 euró) állt.

Járay Zsanett