Szatmárnémeti

Menekültügyi munkamegbeszélés

A prefektúra segítséget ajánlott fel az ukrajnai menekültek megsegítésére irányuló tevékenységek összehangolása érdekében (Fotó: A Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal Facebook-oldala)
2022.03.09 - 10:30
Jobb későn, mint soha — 10 nappal a háború kitörését követően a szatmári prefektusi hivatal tárgyalóasztalhoz ültette a civil és egyházi szervezeteket és a belügyi intézményeket.

Február 24-e óta tart az ukrán-orosz háború, ez idő alatt több ezer ukrajnai lakos volt kénytelen elhagyni otthonát és a bizonytalanba menekülni. A román-ukrán és a magyar-román határon önkéntesek dolgoznak éjjel-nappal, miközben a civil szervezetek, egyházak igyekeznek a menekültek elszállásolását, ellátását megoldani, illetve a továbbutazásukat elősegíteni. A nagyobb szervezetek az ukrajnai segélyszállítmányok eljuttatásáról is gondoskodnak. Mindeközben a hatóságok nem sokat tettek az ügy előmozdítása érdekében, mondván, hogy amíg nem kérnek hivatalos menekültstátuszt, turistaként vannak nyilvántartva. Szerencse, hogy a szatmári lakosok, civil szervezetek, önkéntesek legjobb tudásukhoz mérten igyekeztek a bajbajutottaknak segíteni. 

Több mint 10 nappal a háború kitörése után a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal tárgyalóasztalhoz ültette egy gyűlés keretében a segítési akcióban részt vevő civil szervezetek, egyházak, a belügyminisztérium alárendeltségében működő intézmények vezetőit, hogy összehangolják a segítségnyújtási kampányt. A Radu Roca prefektus által összehívott találkozón részt vett Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, az ADRA Románia, a Szatmári SAMCIVICA, a Vöröskereszt szatmári szervezete, az Egy meleg étel Egyesület, az Eliezer Egyesület, a Máltai Szeretetszolgálat képviselői, illetve több egyházi képviselő is. A civil szféra képviselői elmondták, hogy milyen problémákkal, nehézségekkel találkoztak az elmúlt napok során a menekültek segítésében. Az élelem, a nélkülözhetetlen termékek, a szállítás és az elszállásolás összehangolása érdekében egy közös menekültügyi kommunikációs munkacsoportot alakítottak, melynek irányítója Cristian Silaghi tábori lelkész. 

A prefektúra közleményéből kiderül, hogy eddig 700 szálláshelyet azonosítottak Szatmár megye területén, ugyanakkor a katasztrófavédelmi felügyelőség és a csendőrség biztosítja majd az ukrajnai menekültek elszállítását a szálláshelyekre. 
Dr. Macrina Mihai, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője néhány hasznos tanácsot sorolt fel a minimális egészségügyi előírásokról, amelyek betartása elengedhetetlen, ugyanakkor arról is tájékoztatta a jelenlevőket, hogy a DSP 24 órás készenléti szolgálatot indított el, s a lakosság a 0261.750.481-es és a 0261.768.102-es telefonszámon kérhet egészségügyi segítséget.
Ezenkívül bármilyen problémát az ukrajnai menekültek kapcsán a 0261.768.018-as vagy a 0261.736.145-ös telefonszámon lehet jelezni. A jelenlevők köszönetet mondtak a szatmári lakosságnak és a civil szervezeteknek az elmúlt napok során mutatott példás viselkedésükért. Március 9-én a halmi határátkelőnél tartanak újabb megbeszélést az érintettek.

Sógor Beáta