Szatmárnémeti

Méltón ünnepelték a magyar kultúra napját a Kölcseyben

2024.01.19 - 21:50
A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium és a Szatmár megyei LiterArt Egyesület a magyar kultúra napjának alkalmából ismét megszervezte a vers- és prózamondó versenyét.

Péntek délután ismét megtelt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díszterme, hiszen rengeteg diák jelentkezett az idei vers- és prózamondó versenyre, szám szerint 70-en készültek erre az alkalomra. Nem csak szatmáriak, de más városokból, sőt, a határon túlról is érkeztek szavalók. 

A verseny előtt minden diák az iskola dísztermében gyülekezett, ahol sorszámot húztak, majd sor került a megnyitóra is. Először Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója, a házigazdák nevében köszöntötte a jelenlévőket, majd Fisár Erika magyar szakos tanfelügyelő is szólt pár szót az egybegyűltekhez. 

A felszólalások után az iskola kórusa lépett fel Nevezi-Dobosi Csilla zenetanárnő vezetésével, elsőként  Bárdos Lajos Pünkösdi rózsa című művét adjták elő, majd Antal Rajmond XI. osztályos kórustag Dobos Gábor balladáját énekelte el, ezt követően pedig a Himnuszt is előadták.

A versenyre egyébként hat kategóriában jelentkezhettek a diákok, mégpedig: 

Az A1es kategória (előkészítő, első és második osztály) számára a verseny mottója: Barátaink, az állatok. Egy szabadon választott állatokról szóló verset vagy mesét mondtak el magyar szerző tollából. 

Az A2-es csoportot a III-IV. osztályosok alkották, akik Történetek Csodaországból témában egy szabadon választott prózarészletet mondtak el szintén a magyar irodalomból. 

Az A1 és A2-es kategória vers- és prózamondóit értékelő bizottság tagjai: Kováts Éva, a Mircea Eliade Általános Iskola tanítónője, Székely Hajnalka, a Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskola tanítónője és Huszti Orsolya, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium magyartanára voltak. 

A B1-es kategória, az V-VI. osztályosok témája: A játék az gyönyörű. Játék a nyelvben, játékos nyelv volt. Egy szabadon válaszott verset vagy prózarészlet választhattak a 20-21. századi magyar gyermek- és ifjúsági irodalmából. A kategória idézete Kányádi Sándor költőtől származik: “Rigófüttynek volna jó,/Lenni bár egy hangnak,/Jönni-menni volna jó,/ Akárcsak a harmat.” 

A B2-es, azaz az VII-VIII-os korcsoport témája: A világ és én – kaland, játék, játékosság, érzelmek egy kamaszkori történetben. Egy szabadon választott verset vagy prózai szöveget, prózarészletet adtak elő a XX.-XXI.század ifjúsági irodalmából.

Az 5-8-os korcsoport, a B1 és B2-es kategória résztvevőinek előadásait a következő zsűritagok értékelték: Gál Gyöngyi, a Literart elnőke, a szatmárnémeti Református Gimnázium magyartanára, Bumbuluţ Krisztina, rádiós hírszerkesztő, újságíró, Fehér Imola, költő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanára és Fazekas Katalin, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium magyartanára.

A 9-10-es korosztály, a C1-es kategóriába jelentkező diákok Kölcsey Ferenc, Ady Endre, Kaffka Margit, Krüzselyi Erzsébet, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből választottak verset. 

A C2-es, a 11-12-es korosztály témája: életöröm, szerelem, játékosság, a XX-XXI. század  lírájában. A mottó egy Szilágyi Domokostól származó idézet volt: “Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan”. 

A középiskolások, azaz a C1 és C2 kategória versmondásait értékelő zsűri tagjai: Kurucz Ádám Konrád, Latinovits díjas versmondó, színész, Bessenyei István, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, Fisár Erika, magyar szakos tanfelügyelő, Márk-Nagy Ágota, múzeumpedagógus, drámapedagógus és Szilágyi Kinga, rádiós hírszerkesztő, újságíró, volt kölcseys versmondó.

Az A1-es kategóriában végül összesen 8 díjazott lett: a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülői Bizottságának díját ketten is átvették: Dobos Eszer, a szatmárnémeti Avram Iancu Általános iskola első osztályos kisdiákja, felkészítő tanára Giurgiuca Orsolya tanárnő, illetve Bodnár Nimród, a szatmárnémeti Református Gimnázium másodikos tanulója, felkészítő tanára Mekker Melinda. A zsűri ebben a kategóriában kiosztotta a Kölcsey Különdíjat is, amelyet Kálmán Dániel, a Rákóczi Ferenc Általános iskola előkészítős diákja vette át, felkészítő tanára Török Enikő Andrea. 

Az A1 kategória további díjazottjai:

Dicséret: Sztankovits István, a Rákóczi Ferenc Általánsos Iskola másodikos diákja, felkészítette Mihalca Tünde. 
Dicséret: Fenczik Boglárka, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum másodikos tanulója, felkészítette Leiti Mónika.
III. díj: Nagy Léda, a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola másodikos diákja, felkészítette Rusz Csilla Mária.
II. díj: Kovács Vivien Hanna, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium másodikos tanulója, felkészítette Sárosi Melinda.
I. díj: Zsombori Gergő, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum előkészítőse, felkészítője Urbán Klára.

Az A2-es kategóriában összesen 5 díjat osztottak ki a zsűri tagjai:

Kölcsey különdíj: Kárpinszki András, a Rákóczi Ferenc Általános Iskola IV-es diákja, felkészítette Reich Annamária.
Dicséret: Márton Eszter, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum IV-es tanulója, felkészítette Krányák Jusztina.
III. hely: Erdei-Árva Mátyás, a Református Gimnázium III-os diákja, felkészítette Moroz Hannelore.
II. hely: Fórizs-Kiss Anna, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium IV-es tanulója, felkészítette Wolf Henriette.
I. hely: Csehi Kristóf, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium III-os diákja, felkészítette Fülöp Andrea.

hirek/2024/januar/416126907-360805173366904-6779234290063095174-n.jpg

A B1-es kategóriában a következő eredmények születtek:

Liteart Különdíj: Erdei Henrietta, az Erdődi Technológia Líceum hatodikos diákja, felkészítője Virág Ibolya-Dalma.
Kölcsey szülői egyesület különdíj: Hovárth Áron, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ötödikes tanulója, felkészítője Fisár Erika.
Kölcsey díj: Nagy Máté, a Református Gimnázium ötödikes diákja, felkészítője Erdei Árva Erika. 
Dicséret: Sabou Ádám Oszkár, a Nagykárolyi Elméleti Líceum hatodikos tanulója, felkészítője Fazakas Erika.
Dicséret: Antal Abigél, a Balcescu-Petőfi Általános Iskola ötödikes diákja, felkészítője Fehér Laura.
III. díj: Sopoian Dorka, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ötödikes tanulója, felkészítője Fisár Erika.
II. díj: Csorján Kristóf, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ötödikes diákja, felkészítője Fisár Erika.
I. díj: Nagy Máté, a Református Gimnázium ötödikes tanulója, felkészítője Erdei Árva Erika.

A B2-es kategóriából a következő diákok kerültek ki dobogósként: 

Szamos különdíj: Schvarczkopf Tamás, az Aurel Popp Művészeti Líceum VII. osztályos diákja, felkészítője Derei Edina.
Literart különdíj: Kánya Jázmin, a Református Gimnázium VII. osztályos tanulója, felkészítője Lovász Erzsébet.
Kölcsey szülői egyesület különdíja: Körmendy Nikolett, a Nicolae Iorga Általános Iskola VII. osztályos diákja, felkészítője Bálint Beáta. 
Kölcsey díj: Máthé Abigél, a Református Gimnázium VII. osztályos tanulója, felkészítője Lovász Erzsébet.
Dicséret: Schvarczkopf Tamás, az Aurel Popp Művészeti Líceum VII. osztályos diákja, felkészítője Berei Edina.
Dicséret: Páll Barnabás, a nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium  VII. osztályos tanulója, felkészítője Kerekes Attila Miklós.
Dicséret: Iuhász Vanessa Viktória, az Avram Iancu Általános Iskola diákja, felkészítője Balogh Kinga.
III. díj: Mészáros Hanna, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium VII. osztályos tanulója, felkészítője Fórizs Enikő.
II. díj: Kánya Jázmin, a Református Gimnázium VII. osztályos diákja, felkészítője Lovász Erzsébet.
I. díj: Jankó Szép Tamás, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium VIII. osztályos tanulója, felkészítője Fórizs-Kiss Imola.

A C1-es kategóriában a következők lettek az eredmények: 

Szamos különdíj: Babita Martina, a Rákóczi Ferenc Gimnázium IX.-es diákja, felkészítője Vezse Róbertné Tóth Gabriella.

Literart Különdíj: Szemák Viola Tamara, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum X. osztályos tanulója, felkészítője Heinrich Andrea.

Kölcsey szülői egyesület különdíj: Boros Bianca, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium IX-es tanulója, felkészítője Csiki Renáta.

Kölcsey különdíj: Horváth Áron, a nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium IX-es diákja, felkészítője Csabainé Kocsis Szilvia. 

Dicséret: Sebestyén Emília, a Református Gimnázium IX-es tanulója, felkészítője Gál Ilona Gyöngyi.

Dicséret: Borobei Olívia, a Református Gimnázium X-es diákja, felkészítője Erdei Árva Erika.

A III. díjat megosztva kapta: Kárpinszki Zsófia, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium IX-es tanulója, felkészítője Kovács Éva, illetve Tepfenhart Bettina, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium X. osztályos diákja, felkészítője Fórizs Enikő. 

II. díj: Loga Szilárd, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium X-es tanulója, felkészítője Fazekas Katalin.

I. díj: Németi Nóra, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium IX-es diákja, felkészítője Fórizs Enikő.

A C2-es kategóriában nem volt túl nagy a tolongás, hiszen csupán ketten „versenyeztek”, viszont a szervezők reményeiket fejezték ki, szeretnék, ha jövőre többen vennének részt ebben a kategóriában is, ugyanis elmondásuk szerint „voltak idők, amikor nagy harcok dúltak ebben a korcsoportban, rengetegen versengtek, szavaltak az első helyezésért”.

Így, a C2-es kategóriában két díjat osztottak:

A Kölcsey szülői egyesület díját Takács Angelo, a Református Gimnázium XI-es diákja vehette át, míg a dobogó legfelső fokára Urbán Zsófia állt, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szintén XI-es diákja. Előbbit Gál Ilona Gyöngyi, míg utóbbit Kovács Éva készítette fel. 

Emellett a B és C kategóriák résztvevői, összesen 39 diák Szamos díjban részesült a Szamos kulturális folyóirat szerkesztőségének felajánlásából.

Szívből gratulálunk minden díjazottnak, és minden résztvevőnek, hiszen akármennyire is közhelyes, valóban a részvétel a fontos. Mint ahogy azt Kurucz Ádám Konrád zsűritag is kifejtette: az ilyen alkalmakkor tud igazán tanulni az ember.

hirek/2024/januar/9343e3be-3b59-4c99-930d-a4eef995893d.jpg

Szilágyi Kinga

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!