Nagykároly

Méltó nyughely a honvédeknek

2012.07.01 - 17:46

 Felavatták a nagykárolyi református temetőben annak a tizenhárom protestáns magyar katonának a síremlékét, akiket a tordai csatából való visszavonuláskor itt helyeztek örök nyugalomra.

A „tordai csata” 1944. szeptember 15. és október 7. között zajlott le, ezalatt az idő alatt a magyar és német csapatok feltartóztatták az orosz és román csapatokat, így azok nem tudtak tovább törni Észak-Erdély felé. Ebből a csatából érkezett az a tizenhárom honvéd is, akiknek immár méltó nyugvóhelye van a nagykárolyi református temetőben. Az őket szállító vonat megállt Nagykárolyban, ez a tizenhárom súlyosan sebesült katona azonban már nem utazhatott tovább.

A magyarországi hadügyminisztérium segítségével sikerült beazonosítani ezeket a magyar katonákat, nyughelyüket pedig megnyugtató pontossággal meghatározni. A kutatás után következett a kegyelet: összefogással, cégek és magánszemélyek támogatásával, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a Nagykároly Kertvárosi Református Egyházközség közreműködésével, és főleg a Történelmi Vitézi Rend akaratával és munkájával szép sírhely, márványtábla készült a hősi halottaknak. És ami fontos, az új táblán ott szerepelnek a nevek is: Barabás István (szül. Mezőkölpény), Botos Dániel (Bihardiószeg), Domokos Mihály (Kland), Kecskés András (Nyíri), Kovács Gyula (Szilágyzovány), Kovács Lajos (Vizsoly), Nagy Károly (Kőszeg), Nagy Mihály (Kisigmánd), Sándor Bálint (Feketegyarmat), Szabó Ferenc (Kőröstarcsa), Szász Mihály (Mezősámson), Vass Dénes (Bözöd). Egy külön honvédsír is megszépült a református temetőben, az irsai születésű Sík Jánosé, az ő, eddig is ismert nyugvóhelye jelentette egyébként a támpontot a honvédsír elhelyezkedésének pontosabb meghatározásához.

A honvédekhez méltó sírkő ünnepélyes leleplezésére szombaton délelőtt 11 órakor kezdődött. Csűry István püspök igét hirdetett, majd az egyik főszervező, Geréb Miklós ismertette az elesett katonák és nyugvóhelyük történetét. A Történelmi Vitézi Rend részéről Vitéz Pataki József törzskapitány és Vitéz Kocsis László törzskapitány mondtak beszédet, majd verses-zenés ünnepi műsor következett a Pro Ecclesia egyházközségi énekkar, Berei József, Székely István, Berei Csilla Blanka és Várna Kristóf közreműködésével. A protestáns egyházak képviseletében Mózes Árpád nyugalmazott evangélikus püspök és Bartha Zsuzsanna unitárius lelkész kértek áldást és szóltak néhány ünnepi szót. A honvédsírok köveinek leleplezése után a támogatók díszoklevelet vehettek át, az esemény koszorúzással zárult.

Fischer Botond