Belföld

Méltatlannak minősítették Tőkés Lászlót a kitüntetésre

2013.11.21 - 10:30

Méltatlannak minősítette Tőkés Lászlót a Románia Csillaga érdemrend becsületbírósága a román állami kitüntetésre, ezért annak visszavonását kéri az elnöki hivataltól — jelentette be tegnap Ionel Haiduc, az érdemrend etikai testületeként működő becsületbíróság elnöke.

 

Tőkés László korábban távozott ügyvédjével, Kincses Előddel a Románia Csillaga érdemrend becsületbíróságának tegnapi üléséről, tiltakozásul amiatt, mert a testület — elmondása szerint — megtagadta tőle az ügyvédi védelemhez való jogot. Tőkés László rámutatott, semmisnek tekint minden olyan döntést, amelyet a védelemhez való alkotmányos jogának megsértésével hoznak meg. „Mértékadó politikusok már pálcát törtek felettem, nyilvánvaló, hogy nem leszek partnerük az én megalázásomban ebben a kirakateljárásban” — jelentette ki Tőkés László.

Tőkés László a rendszerváltás elindításában játszott történelmi szerepéért kapta meg 2009-ben a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatát. Visszavonását Victor Ponta kormányfő kezdeményezte, miután az EP-képviselő felvetette, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi” szerepet Erdély érdekében.

 

Előzmények

 

Tőkés László tegnap tudatta azt is, mi vezette arra, hogy a becsületbíróság elé álljon. „Mind ez ideig azért nem jelentem meg a becsületbíróság előtt, mert az ügyvédi védelemhez való alapvető állampolgári jogomat nem biztosították. Ezúttal viszont éppen azért teszek eleget az idézésnek, mivel időközben az Országos Ügyvédi Kamara kétség nélkül megállapította, hogy a védelem alkotmányos joga ebben az esetben is megillet” — áll a közleményben. „Nem a pártbíróságként felálló becsületbíróságnak, hanem a román társadalomnak tartozom azzal, hogy most a színe előtt felemelt fővel megálljak — éppen úgy, amiképpen tettem ezt Nicolae Ceausescu idejében” — mutatott rá Tőkés László. „Volt temesvári lelkipásztorként” jegyzett nyilatkozatában leszögezi, kisebbségi ügyről van szó. „Az 1989-es temesvári felkelésben élenjáró szerepet játszó református magyar közösségem vezető képviselőjeként nyertem el a kitüntetést; másfelől pedig a „Steaua României” érdemrend visszavonási indítványa alapjául szolgáló rágalmak is kisebbségi, illetve magyarellenes természetűek. Következésképpen megjelenésemmel romániai magyar közösségem becsülete és jogai védelmében is kiállok” — írta az erdélyi EP-képviselő. Az ügy érdemi részét illetően megismételte, hogy az ellene felhozott vádak kiindulópontjául szolgáló tusnádfürdői megnyilatkozása szerinte nem képezheti alapját semmilyen erkölcsi szankciónak. „Egy demokratikus jogállamban a politikai véleménynyilvánítás nem büntethető (...) Álláspontom tartalma szintén nem eshet kifogás alá, hiszen akár a dél-tiroli példát, akár a román–magyar alapszerződést tekintjük, minden államnak, illetve nemzetnek jogában áll a hozzá tartozó külhoni kisebbségeket védelmében és támogatásában részesítenie” — mutatott rá Tőkés László.

 

Kiálltak mellette

 

Az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformjának elnöke, Göran Lindblad szerdán levélben fordult Victor Ponta miniszterelnökhöz, amelyben arra hívja fel a figyelmet: Románia európaiságát kérdőjelezi meg az, ha visszavonják Tőkés László EP-képviselőtől az 1989-es népfelkelés kirobbanásában betöltött szerepéért odaítélt Románia Csillaga Érdemrendet. A Tőkés László ellen indított eljárás Göran Lindblad szerint egyet jelent az erdélyi EP-képviselő politikai érdemeinek megkérdőjelezésével és közmegítélése elleni támadással. A negyvenhárom szervezetet tömörítő Platform elnöke emlékezteti a miniszterelnököt, hogy Románia az Európai Unió, illetve az Európai Tanács (és nem az Európai Bizottság) tagja, ilyenképpen pedig kötelessége tiszteletben tartani az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok védelméről szóló európai egyezményeket. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy európai demokratikus jogállamban bárkit is azért üldözzenek, mert a szabad gondolat és véleménynyilvánítás jogával élt. Levelének végén Göran Lindblad arra kérte a miniszterelnököt, hogy Románia tartsa tiszteletben az alapvető emberi jogokat, beleértve a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot. Ugyancsak tegnap tizenegy európai képviselő szintén levélben fordult Victor Ponta kormányfőhöz, amelyben Tőkés László szerepét méltatták a romániai rendszerváltozásban, mondván: ma Románia az ő hozzájárulása nélkül nem tartozhatna az Európai Unió országainak családjához.