Hamarosan elkezdődik az emlőrákszűrés a régió legkorszerűbb, emlőtomoszintézisre (rétegfelvételezés) alkalmas mammográfiai készülékével a Páli Szent Vincéről Nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesületének közreműködésével. A készülék ráadásul egy olyan mobil szűrőegység része, amelynek segítségével a megye bármely háziorvosához el tud jutni, így a pácienseknek nem kell beutazniuk Szatmárnémetibe. Mindez azért fontos, mert a betegség korai felismerése és a megfelelő kezelés minél korábbi elkezdése esetében a mellrák gyógyulási aránya meglehetősen magas.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint 2020-ban Romániában 3535 nő vesztette életét emlőrák következtében. Ez a második legmagasabb szám a daganatos megbetegedések közül a tüdő-és a torokrák mögött. A felmérés eredménye a magas szám mellett még egy megdöbbentő adatot is tartalmaz: az áldozatok közül öten még nem érték el a 30. életévüket. Márpedig ez egy fontos figyelmeztető jel: a közhiedelemmel ellentétben ugyanis nem csak az 50 év fölöttieket veszélyezteti a mellrák. Bár kétségtelen, hogy 50 fölött drasztikusan megemelkedik a megbetegedések száma.
Bizonyított tény, hogy valamennyi daganatos megbetegedéshez hasonlóan a mellrák is akkor kezelhető igazán eredményesen, ha már a lehető legkorábbi fázisában felismerik. Ezzel együtt az Eurostat statisztái szerint a romániai nők alig 9,2%-a vett részt szűrővizsgálaton a megkérdezés pillanatát megelőző két évben, ezzel pedig messze a legutolsó helyen állunk az Európai Unióban. Még Bulgária is megelőz minket a maga 35,5%-ával. És tudják mennyi az uniós átlag? Elmondjuk: 66%, miközben a svéd nők 95%-a, a finnek 92%-a, a dánoknak pedig a 82%-a válaszolta azt, hogy járt szűrővizsgálaton a megelőző két évben.
Szatmár megyében a 2018-as adatok szerint 100 000 lakosra 31,1 mellrákos megbetegedés jut, ami több az országos átlagnál, ami 28 fő.
A szűrőegység segítségével a következő egy évben a megye 20 családorvosi kabinetjéhez tartozó pácienseken végeznek majd szűrővizsgálatokat a „Hatékony szűrési és prevenciós programok fejlesztése és tesztelése ROHU-450” nevű projektnek köszönhetően, amely a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó mint vezető partner és a Páli Szent Vincéről Nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete által, az INTERREG V-A Románia–Magyarország 2014–2020 Együttműködési Program 9/a – „Az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése” beruházási prioritás keretében valósulhatott meg.