Egészség

Melegben veszélyesen „felfő” az autó

2020.07.01 - 07:47

A magyarországi Országos Mentőszolgálat a Facebook-oldalán megosztott táblázatából az derül ki, hogy mennyi idő alatt válhat nagyon forróvá a levegő egy autón belül: mint kiderült, ehhez több esetben 5–10 perc is elég, ha a kinti hőmérséklet eleve magas. Elég, ha 26 Celsius-fokos a kinti hőmérséklet, az autóban fél óra elteltével 42 Celsius-fokra melegszik a hőmérséklet, egy óra elteltével pedig már 52 fokos a járműben mért hőmérséklet. Nem lehet eléggé hangsúlyozni: soha ne hagyjunk alvó gyermeket, háziállatot a leparkolt autóban, még akkor sem, ha csak pár percről van szó!

Bár az időjárás igencsak változékony Szatmár megyében, az elmúlt hétvégén kaptunk egy kis ízelítőt a nyári melegből. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint pedig a következő két hétben felmelegedés várható az ország valamennyi régiójában, július 12-ig térségünkben 32–34 Celsius-fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála — árnyékban.

Bárkinek okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen tüneteket, rosszullétet a nagy nyári meleg, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok. Ilyenek például a csecsemők és a kisgyermekek, a 65 évnél idősebbek, a fogyatékkal élők, a szívbetegségekben és a magas vérnyomásban szenvedők. A babák különösen sok folyadékot igényelnek a szoptatáson kívül is.

Az idősek körében a tartósan magas hőmérséklet szív- és érrendszeri panaszokat okozhat. Ezek jelentkezésekor fel kell keresni a kezelőorvost. Szívgyógyszereket szedő betegek kérjék ki ezzel kapcsolatban kezelőorvosuk tanácsát! Az idősek kánikula idején tartózkodjanak hűvös helyen, kerüljék a szervezetüket terhelő fizikai munkát, és zuhanyozzanak naponta többször langyos vízzel!

A nagy meleg beköszöntével mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, szükség szerint a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet. Fontos a só pótlása is. Nyáron a legjobb folyadékforrás a víz, ásványvíz, tea, szénsavmentes üdítők, paradicsomlé, aludttej, kefir, joghurt, levesek. Lehetőleg ne igyunk kávét, alkoholtartalmú italokat, magas koffein- és cukortartalmú szénsavas üdítőket!

Kerüljük a tűző napon való tartózkodást legalább 11 és 15 óra között (lehetőség szerint tovább is!), mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye. A káros UV-B-sugárzás ellen védjük bőrünket napvédő krémmel és megfelelő, világos színű, természetes alapanyagú ruházattal, viseljünk széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot a szemünk védelmére! A szabadban végzett sportolást is korlátozzuk a reggeli vagy kora esti órákra!

A fizikai munkát végzőknél ilyen időjárási, hőmérsékleti viszonyok mellett szükséges, hogy a munkáltatók a munkavállalóik számára igény szerint, de legalább félóránként védőitalként 14–16°C hőmérsékletű ivóvizet vagy azonos hőmérsékletű alkoholmentes italt, valamint az előírtaknak megfelelő pihenőidőt biztosítsanak.

A gépjárművel többórás útra indulók gondoskodjanak a vízellátásról a folyadékhiány pótlása érdekében, valamint az esetleges segélyhíváshoz szükséges segélykérő telefonszámok biztosításáról! A közlekedés során azt is vegyük figyelembe, hogy a hőség csökkentheti a koncentrációs képességet!

A statisztikák szerint már közepes meleg (27–28 fok) esetén is átlagosan 6 százalékkal nő a balesetek száma. Ha 32 fok van, akkor ez az emelkedés 13 százalékos, 37 fokban pedig már harmadával több baleset történik. Mindez elsősorban azokra a járművekre igaz, amelyekben nincs klímaberendezés, vagy nem használják azt, de még a működő klímával rendelkező autókban sem olyan frissek az utasok, mint egy-egy hűvösebb napon.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.
Szatmár megye

Megint nyakunkon a kánikula

Sárga hőségriasztás van érvényben szerdán és csütörtökön
Szatmár megye

Kúszik a hőség délről Szatmár felé

Újra ránk fog rontani a kánikula