A hét második felében tér vissza az igazi nyár — jósolják a meteorológusok. A harminc fok fölötti hőmérséklet, a napsütés és a hosszú, pünkösdi hétvége bizonyára sokakat kicsal majd a strandokra, vízpartokra. Számba vesszük a helyi kínálatot.
A legkedveltebb három tó — Apa, Muzsdaly és Józsefháza — vize hivatalosan nem fürdőzésre kijelölt hely, viszont a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság rendszeresen vizsgálja a minőségét, az előírások szerint ugyanis, ahol hetente legalább 150 személy fürdőzik, kötelező a vizsgálat. Tavaly és tavalyelőtt például egyik alkalommal sem veszélyeztette a fürdőzők egészségét a tavak vízminősége, minden előírásnak megfeleltek: a vizekben lévő mikroorganizmusok alacsony mértékben voltak csak megtalálhatóak, fertőzést nem okoztak. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság a megye hét strandját és a diáktáborokat is ellenőrzi — ezekben szintén nem voltak különösebb gondok az elmúlt időszakban.
Bár a vizeink, strandjaink fürdőzésre alkalmasak, mégsem árt az óvatosság. Ha strandon mártózunk meg, jó tudni, hogy a szem kötőhártyáját a mesterségesen fertőtlenített vízben található klór egyéni érzékenységtől, illetve az alkalmazott szer töménységétől függően irritálhatja. Igyekezzünk minél kevesebb ideig a víz alatt tartózkodni, illetve viseljünk úszószemüveget, és szemünket óvjuk a belefröccsenő víztől.
A fül gyulladása is könnyedén bekövetkezhet a jóleső lubickolás miatt. A fülbe jutó víz hatására a normális körülmények között is termelődő, a hallójárat tisztán tartásáért felelős fülzsír megduzzad, és elzárja a hallójáratot. Az elzáródás mögött pedig gyulladás alakulhat ki, amely nagyfokú fájdalommal jár és megfelelő terápia híján komoly szövődmények forrása lehet. Ha a fürdőzés közben kialakuló füldugulás órák múlva is fennáll, kérjük szakember segítségét.
A vízparti élményhez jó szokás szerint szervesen hozzátartozik a hagyományos strandkoszt: miccs, kolbász, lángos, palacsinta és persze az olyan gyorsételek, mint a hamburger vagy hot-dog. Ezen repertoár nagy részének egymás után következő végigkóstolása nagy eséllyel megtörténik, ugyanis a strandon az ember nemcsak gyakrabban szomjazik meg, de az éhség is többször támad.
A meleg időben ugyanakkor könnyen elszaporodnak az ételmérgezés kialakulásáért felelős kórokozók, és könnyen össze lehet szedni egy jó kis hasmenéssel, hányással járó megbetegedést — annak enyhébb és súlyosabb változatát egyaránt. De ha a baktériumok el is kerülnek minket, a sima gyomorrontás is potenciális veszély a fenti étlap láttán. Amit tehetünk: tartózkodjunk a habzsolástól és legyünk mértéktartóak, ha már mindenáron ragaszkodunk a strandkoszthoz. Emellett semmilyen körülmények között ne fogyasszunk nyers tojást tartalmazó ételeket, például majonézt.
Pancsolás — ésszel
Nemcsak betegségek leselkednek ránk a strandon. Sajnos az elmúlt években, az ország más részein viszont már idén is, több halálos tragédia hívta fel a figyelmet arra, hogy nemcsak az élővizekben, de a medencékben is nagyon oda kell figyelni, hogyan viselkedünk.
Alapvető, hogy csak megfelelő vízbiztonság birtokában merészkedjünk a vízbe. A folyók, tavak kiszámíthatatlanul viselkedhetnek, soha nem tudhatjuk, meddig van szilárd talaj a lábunk alatt. Ráadásul az időjárás is fontos szempont: a vihar hamar kerekedik, és nem biztos, hogy lesz időnk a vízből a partra jutni, ha mondjuk messzebbre eveztünk vagy úsztunk, mint lehetne, vagy mint a viharjelzés szerint ésszerű volt. Minden évben több fulladásos haláleset történik Szatmár megyében is, amelyek a felelősségtudat hiányából adódnak.