Folytatódik a „Meleg étel az iskolákban” elnevezésű program, ugyanakkor a hagyományos tej-kifli program, illetve a friss gyümölcsöt és zöldséget biztosító program finanszírozását is jóváhagyta a kormány múlt csütörtöki ülésén. A „Meleg étel az iskolákban” kísérleti program országszerte 150 iskolában folytatódik, és az új tanévben a hagyományos pékáru és tejtermék mellett a tanulók friss gyümölcsökben és zöldségekben is részesülnek — jelentette be sajtótájékoztató keretében Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Elmondta, hogy a kormány jóváhagyta a „Meleg étel az iskolákban” program folytatását lehetővé tevő sürgősségi rendeletet, amelynek idén 46,4 millió lejes költségvetése lesz. A meleg ételt biztosító program kiterjesztését szeretnék elérni minél több helyi közösségben, hiszen ezt észszerűbbnek és hatékonyabbnak tartják az önkormányzatok, megyei tanácsok elnökei is, mint a tej-kifli programot. Egyelőre csak kísérleti programként működik, de remélhetőleg a jövőben átveszi a tej-kifli program helyét. A kormányprogramban is rövid, illetve középtávú célkitűzésként szerepel a meleg étel biztosítása a tanintézményekben, illetve az iskola utáni iskola program kidolgozása és alkalmazása. Ezek bevezetésére azért van szükség, mert a szegénység miatti iskolaelhagyás jelensége még mindig komoly mértekű Romániában. Az Eurostat adatai szerint 2017-ben a diákok 18,1 százaléka hagyta félbe iskolai tanulmányait idő előtt, 2018-ban 16,4%, 2019-ben pedig 15,3%.
A „Meleg étel az iskolában” programban érintett 150 tanintézmény között három Szatmár megyei iskolát is találunk, azokat, amelyek már eddig is részt vettek a programban, s a következő félévben is érintettek lesznek. Megyénkből a Krasznaterebesi Általános Iskola, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola és a krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola érintett a kísérleti programban. Krasznaterebesen 277 diák részesül a programból, közülük 194 óvodás, illetve elemi osztályos tanuló, s 2021-ben 185 000 lejes támogatásban részesülnek a program keretében. A szamoskrassói iskolában összesen 171 diák tanul, közülük 114 óvodás, illetve elemi osztályos, és ők 114 000 lejes támogatást kapnak idén a program finanszírozására. Krasznabélteken a 401 tanuló (262 óvodás és elemi osztályos diák) 268 000 lejes támogatásban részesül 2021-ben a meleg ételt biztosító kampány keretében. Amennyiben sikeresnek bizonyul a kísérleti program, kiterjesztik azt több oktatási intézményre. Ha elakadnának a program gyakorlatba ültetése során, inspirálódhatnak a magyarországi kollégáiktól, hiszen ott évek óta egész jól működik az iskolai menza rendszere.
A tárcavezető ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a kormány elfogadta azt a határozatot, amely összesen 501 millió lejt biztosít a különböző iskolai programokra, így például a hagyományos tej-kifli programra, illetve a friss gyümölcsöt és zöldséget biztosító programra, amelynek a költségvetése 76 millió lej. A kormányhatározat egyik fontos újdonsága az, hogy az iskolákban el nem fogyott termékeket szétoszthatják a helyi közösségeknek, fűzte hozzá.
Sógor Beáta