Szatmárnémeti

Mekkorát csúszik az Apaserv-projekt?

2015.12.29 - 21:22

Építőtelep Szatmárnémeti és a megye, de messze még az Apaserves munkálatok vége. S míg egyes projektre kértek határidő–halasztást, a „legnagyobb falat” Szatmárnémetire nem – ki fizeti a bukást?

Az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat víz– és csatornahálózatcsere–munkálatai szó szerint lépten – nyomon megkeserítik a gyalogosok, kerékpárosok és autósok életét a megye szinte valamennyi településén és Szatmárnémetiben is. Arról már többször is beszámoltunk, hogy mennyire szervezetlenül és minden külső tényezőre való tekintet nélkül dolgozik a megyeközpont több pontján is a víz- és csatornahálózat cseréjével és bővítésével megbízott Zemplénkő Kft., kiszámíthatatlanul zárva le utakat, utcákat, autóssávokat – bár erről leghitelesebben a kispiac környéki utcák, a Magyar (Rodeni) utca, a Wolfenbüttel,  vagy épp a Poligonului utca lakói tudnak beszámolni, hogy a Vasile Lucaciu sugárúton lakókat már ne is említsük, hiszen az az elmúlt három–négy év során szinte folyamatosan vakondtúrás–építőtelep. Persze semmivel sem rózsásabb a helyzet Nagykárolyban, Sárközújlakon, Avasfelsőfaluban vagy éppen Tasnádon – ahol pedig mégiscsak sikerült befejezni a vezetékcseréket, ott a az utak–járdák helyreállításával vannak komoly gondok: ha el is végezték az újraaszfaltozást, olyan, minden minőségi elvárást nélkülöző munkát végeztek, hogy az ember legszívesebben sírva fakadna és biztos: szinte teljesen újra kell majd aszfaltozni az érintett részeket.

„Szatmár megye történelmének legnagyobb projektje”, a közel száz millió euróba kerülő „Szatmár megyei ivóvíz-és szennyvízhálózatának bővítése és rehabilitálása” elnevezésű beruházás 2012 áprilisában kezdődött – célja pedig, tizenhárom településen, Szatmárnémetiben, Batizon, Lázáriban, Pálfalván, Ombodon, Szatmárudvariban, Nagykárolyban, Mezőfényen, Kaplonyban, Avasfelsőfaluban, Tasnádon, Sárközújlakon és Erdődön teljesen kiépüljön a közműhálózat s ez által a megye településeinek mintegy 60%-a, a megye lakosságának pedig mintegy 75%-a rendelkezzen kanalizálással és vezetékes ivóvízzel. A nagyszabású munkálatok befejezési határidejét 2015 december 31–re tűzték ki – s nem kell különösebb szakembernek lenni ahhoz, hogy rájöjjünk: a munka messze nincs még befejezve. Sőt, az Apaserv menedzseri csoportja és az ADI Apă még azt sem tudja egységesen, hány százalékban valósult meg, előbbi 62 %–ot, utóbbi 74 %–ot említ. Bármelyiket is vesszük alapul, a munkálatok csúszni fognak – a kérdés csak az: mekkora pluszköltséget jelent ez mindannyiunk zsebének. S a polgármesteri hivatal miért nem tárja a nyilvánosság elé a tényeket.

„November végén jelent meg a 678–as Kormányhatározat, amely szabályozza a 2007–2013 időszak Operatív Programjainak lezárását. A be nem fejezett POR–os projektek esetében ez azt jelenti: ha az önkormányzat vállalja, hogy saját erőből és finanszírozással június 30–ig befejezi, akkor megkapja a haladékot, ha ezt nem vállalja be, akkor az egész, már megkapott pénzt vissza kell adnia.” – magyarázza Maskulik Csaba tanácsos – „A Környezetvédelmi Operatív Program–alapból finanszírozott programcsomag 22 projektben (az Apaserves projektek) érinti Szatmár megyét és Szatmárnémetit, ezért tartottam nagyon furcsának, hogy a polgármesteri hivatal nem mutatja be nekünk, tanácsosoknak a helyzetet. Irásos választ kértem Lazin Octaviantól, az ADI Apă igazgatójától, amit meg is kaptam s amelyből kiderül: az Európai Fejlesztések Minisztériuma az Európai Bizottság határozata értelmében két részre osztotta ezeket a beruházásokat – amiket nem tudnak befejezni és nem lesznek elszámolhatóak és amiket úgynevezett határidő–halasztással áthelyeznek s a 2014–2020–as időszakban elkülönítenek számukra egy külön programot. Abból lesznek majd elszámolhatóak, amint aktívvá válik a program – de addig önerőből kell megfinanszírozni, kifizetni a munkálatokat.

A határidő halasztása projektekként változik, legkésőbb 2016 december 31–ig, s ha addig sem sikerül befejezni, vissza kell adni a pénzt. A 60 %–ban kész avasfelsőfalui, tasnádi, sárközi víztisztító júniusig kapott haladékot, a 63 %–ban kész udvari, pálfalvi, ombodi csatornahálózat decemberig, a 42 %-ban kész avasfelsőfalui fő vízvezeték és ivóvízhálózat decemberig, a 82 %-ban kész Nagykároly–Szamosdob közötti fővízvezeték áprilisig, a 88 %-ban kész nagykárolyi víz- és csatornahálózat a kaplonyi hálózattal együtt márciusig, akárcsak a 60 %-ban kész sárközújlaki víz- és csatornahálózat, a 40 %-ban kész tasnádi víz- és csatornahálózat s az erdődi csatornahálózat pedig decemberig. A munkálatok összesen 74 %–ban készültek el, a projektek összege 68 millió euró, egyszerű kiszámolni: 17 millió euró maradt fent – ennyivel kevesebb pénzt fogunk tudni majd lehívni a 2014–2020–as időszakban egyéb programokból, mivel a kitolt határidejű munkálatok költségét az EU levonja a Szatmár megye által elérhető pénzalapból.

 Szatmárnémeti külön fejezet

És nem csak azért, mert a víz- és csatornahálózat cseréje csak 85 %-ban készült el, hanem mert ennek ellenére nem kérik a határidő–halasztást! „Valaki”, azaz az Apaserv és a város bevállalja a 15–os önrészt, ami az jelenti: 3,3 millió lejt kell önerőből kifizetni. Na de miből? És hol van 85 %–ban kész?!Egyetlen egy munkálat sincs tisztességesen befejezve! Nincsenek visszaaszfaltozva az utcák, nincsenek meg a bekötések a Vasile Lucaciu sugárúton, a Rosetti utcához (most már szerencsére) hozzá sem kezdtek! Az Apaserv menedzseri csoportja szerint a projekt csak 62 %–ban van kész. Persze kérdéses, mennyire valós ez az adat is. De még így sem kérik a határidő-halasztást! Nagyon elszomorító, hiszen ez azt jelenti: 6,6 millió lej lesz a vízszolgáltató hitelszerződése és a kölcsönt vissza is kell adni. S mivel az Apaserv 96 %–os főtulajdonosa Szatmárnémeti városa, mi, a lakók adjuk majd vissza ezt a tetemes összeget. Elfogadhatatlan az is, hogy az egész várost és megyét érintő, közérdekű dologgal kapcsolatban hallgatnak, mintha azt várnák: magától megoldódik az egész.” – mondta a tanácsos.

Szabó Kinga Mária