Külföld

Mehetnek vagy sem az idősgondozók?

2020.04.27 - 07:34

Távolról sem egyszerű feladat az idősgondozás/ápolás, ennek ellenére Szatmár megyében is nagyon sokan végezték el a gondozói tanfolyamokat, hogy aztán a megszerzett tudást külföldön kamatoztassák — a legtöbbször rotációs rendszerben, Ausztriában, ahol ezt a fizikai és szellemi erőnlétet kívánó munkát tisztességesen meg is fizetik.

A járványhelyzet miatti szigorítások és utazási korlátozások azonban patthelyzetet teremtettek: az ápolók itthonmaradásra kényszerültek, az osztrák idősek (a kiemelkedően magas szintű szociális hálóval rendelkező, „elöregedett” országban több mint 33 000 embernek van szüksége állandó gondozásra) pedig gondozók nélkül maradtak, s ellátásuk megoldása nagyon komoly feladat elé állította az osztrák kormányt.

Mindezek tükrében nem csoda, hogy Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter örömmel számolt be azon háromoldalú (bécsi, bukaresti és budapesti) egyezményről, melynek értelmében már május elejétől (másodikától) ezer romániai dolgozó utazhat vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljon, gondozzon.

Az idősgondozók érdekképviseletét ellátó osztrák kereskedelmi kamara megbízásából az osztrák vasúttársaság (ÖBB) heti rendszerességgel a magyarországi vasúti folyosón éjszaka közlekedő járatokat indít Bécsből Temesvárra, majd onnan vissza; az utazási költségeket pedig a munkáltatók állják. Az idősgondozók a fertőzés elkerülése és a megfelelő távolságtartás érdekében négyen utaznak majd egy hatfős fülkében, és a maszkviselet is kötelező lesz számukra, megérkezésüket követően pedig előbb vírusteszt és 14 napos karantén vár rájuk, csak ezt követően kezdhetnek majd dolgozni.

Egyébként március végén kétszáz romániai és bulgáriai idősgondozó utazott Ausztria déli részére, ők charterjárattal. „Nagyon örülök, hogy a határok lezárása közepette sikerült közösen megoldást találnunk a romániai munkavállalók eljuttatása érdekében” — nyilatkozta az osztrák EU-ügyi miniszter. Öröme érthető: az ausztriai idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást, s vannak, akiknek lassan már két hónaposra nyúlt a turnusuk.

A helyzet fonáksága azonban, hogy Lucian Bode szállítási miniszter határozottan állítja: nem létezik ilyen vonatindítási egyezmény Románia és Ausztria között, még akkor sem, ha — mint Edtstadler állítja — két héten át zajlottak a tárgyalások-egyeztetések a CFR Călători vállalattal.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Románia „bemutatkozott”, ismét

A Covid-igazolvány munkahelyi bevezetése ellen tiltakozó „aranyoskák” belső segítséggel megrohamozták a parlament udvarát, ahol diplomáciai képviseletek járműveit is megrongálták úgy mellékesen.
Külföld

Felerősödött az oltási kötelezettségről szóló vita Németországban

Felerősödött Németországban az új típusú koronavírus okozta betegségtől védő oltás beadásának kötelezővé tételéről szóló vita, miután az osztrák kormány elrendelte az oltási kötelezettséget. Egy vasárnap ismertetett felmérés szerint a német lakosság többsége támogatná, ha hazájuk követné Ausztria példáját.
Szatmárnémeti

Szitokcunami a koronavírus miatt

Politikusok és orvosok kapják tavaly óta folyamatosan a halálos fenyegetéseket és minősíthetetlen jelzőket akkor, ha valamilyen formában összefüggésbe kerülnek a járványhelyzettel.