Sport

Megvédte világbajnoki címét Dánia férfi kézilabdacsapata

2021.02.01 - 13:06

Dánia számított esélyesnek az egyiptomi kézilabda-világbajnokság döntője előtt, hiszen Svédország nagy meglepetésre jutott be a döntőbe. Ennek ellenére a dánok nem mehettek biztosra, hiszen a svédek az elődöntőben hihetetlenül pontosan lőttek (pénteken 32–26-ra győzték le Franciaországot).
Az első félidő rendkívül kiegyenlített küzdelmet hozott. Lényegében végig egy góllal vezetett az egyik, majd a másik csapat. Ebből a svédek tudtak elmozdulni, és a 27. percben kétgólos előnyt szereztek (13–11), de a félidő vége így is a dánoké lett, így döntetlennel vonultak pihenőre a csapatok (13–13).
A második félidőben folytatódott a végletekig kiélezett küzdelem, majd Jacob Holm vezényletével a dánok a 49. percben három gólos előnyt szereztek (23–20) – és itt már látszott, hogy nagyon nehéz dolguk lesz a svédeknek, ha innen vissza akarnak jönni.
Nem is sikerült nekik, pedig mindent megpróbáltak, ráadásul az utolsó tíz percben a dán Niklas Landin csodásan védett, és amikor az 58. percben egy gólra jöhetett volna föl Svédország, a dán kapus kivédte Lagergren hetesét.
Dánia megvédte tehát világbajnoki címét (26–24), és teljesen megérdemelten nyerte meg az egyiptomi világbajnokságot. 
A svédek azzal vigasztalódhatnak, hogy húsz év után ismét vb-döntőt játszhattak (ez már a nyolcadik volt a történelmük során, ezzel megelőzték az örökrangsorban az eddigi éllovas franciákat). 2001-ben is ezüstérmet szereztek, most viszont abban bíztak, hogy megismétlődhet az 1999-es vb fináléja, amikor szintén Egyiptomban döntőztek és legyőzték Oroszországot. 
A svédek legutóbb a 2018-as Eb-n voltak finalisták nagy világversenyen, akkor is ezüstérem jutott nekik. 
Dánia csupán a negyedik nemzet, amelynek a férfi kézilabda-válogatottja meg tudja védeni az előző tornán megszerzett címét: Romániának (1961, 1964, majd 1970, 1974) és Franciaországnak (2009, 2011, majd 2015, 2017) kétszer, míg Svédországnak (1954, 1958) és most Dániának (2019, 2021) egyszer sikerült a címvédés. A dánoknak azelőtt nem is volt aranyérmük a világbajnokságon, eddig csak 3 ezüst- (1967, 2011, 2013) és egy bronzérem (2007) volt a nevük mellett.
A világbajnokságokon a svédek után a második legtöbb érmet szerző válogatott, Franciaország (6 arany, 1 ezüst, 4 bronz) a tavalyi, kudarcot jelentő Európa-bajnoki szereplés után (a csoportkörből sem jutott tovább, a 14. helyen zárt) a vb-n sem szerzett érmet, miután a bronzmeccset 35–29-re elvesztette az Európa-bajnok Spanyolországgal szemben.
Az ibériai alakulat 2013 után először szerzett érmet világbajokságon, a franciák pedig éppen 2013 óta először maradtak le a vb-n az érmes helyekről.

FÉRFI KÉZILABDA VILÁGBAJNOKSÁG, EGYIPTOM

Döntő
Dánia – Svédország 26–24 (13–13)

Bronzmérkőzés
Spanyolország – Franciaország 35–29 (16–13)

A VB VÉGEREDMÉNYE 
1. Dánia
2. Svédország
3. Spanyolország
Franciaország, Magyarország, Norvégia, Egyiptom, Katar, Szlovénia, Portugália, Argentína, Németország, Lengyelország, Orosz csapat, Horvátország, Svájc, Fehéroroszország, Brazília, Japán, Izland, Bahrein, Algéria, Észak-Macedónia, Uruguay, Tunézia, Ausztria, Chile, Kongói Demokratikus Köztársaság, Marokkó, Angola, Dél-Korea. A Zöld-foki-szigetek visszalépett.

A FÉRFI KÉZI-VB ALL-STAR CSAPATA
Kapus: Andreas Palicka (Svédország)
Balszélső: Hampus Wanne (Svédország)
Balátlövő: Mikkel Hansen (Dánia)
Irányító: Jim Gottfridsson (Svédország)
Jobbátlövő: Mathias Gidsel (Dánia)
Jobbszélső: Ferran Sole Sala (Spanyolország)
Beálló: Ludovic Fabregas (Franciaország)

Ajánljuk még a témában:

Sport

Fordított és világbajnok lett Norvégia

Az Európa-bajnok Norvégia 29–22-re legyőzte az olimpiai címvédő Franciaországot a spanyolországi női kézilabda-világbajnokság vasárnapi döntőjében.
Sport

Búcsúzott a címvédő

Hollandia 37–34-re kikapott Norvégiától a női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában, ezzel visszacsúszott a II. csoport harmadik helyére, így nem juthat be a negyeddöntőbe.
Sport

Megszorongatták címvédőt

Hollandia 31–30-as győzelmet aratott Románia felett a női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében.