Nagykároly

Megvásárolhatók a nagyváradi színház előadásaira a bérletek

2016.10.13 - 11:06

Tegnap óta megvásárolhatóak a Nagykárolyi Művelődési Központ irodájában a nagyváradi Szigligeti Színház előadásaira szóló bérletek. Egy bérlet ára 50 lej, ez három előadásra vonatkozik.

 

A hatalmas közönségigényre való tekintettel ettől az évadtól a nagyváradi Szigligeti Színház művészei is bérletes előadásokkal érkeznek Nagykárolyba. Tegnap megjöttek a bérletek, amelyek három előadásra szólnak. A nagykárolyi közönség a Máli néni, Buborékok, Bányavirág című előadásokat láthatja majd. Egy bérlet 50 lejbe kerül és a Nagykárolyi Művelődési Központ irodájában vásárolható meg hétköznaponként.

 

Füst Milán: Máli néni című komédiája évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend. Füst Milán, aki a huszadik század nagy látnokai közé tartozott, félelmetes életművet hagyott hátra, megújította a színházi nyelvet, és olyan élességgel adott számot az emberi természetről, hogy korának ízlése nem is tudott vele mit kezdeni. Azóta színészeknek és rendezőknek egyaránt kötelező tananyag. És történt egyszer, hogy ez a dühös próféta bohózat írására ragadtatta magát: vígjátékot írt a vezérigazgatóról, a szegény könyvelőről és a gépírókisasszonyról, akibe mindenki szerelmes... Be akarta bizonyítani, hogy képes ő a kor ízlése szerint is darabot írni. A Máli néni azóta számtalan sikerszériát futott be a magyar színpadokon, de rácáfol szerzőjének eredeti elképzelésére: nem tucat-bohózat született. A Máli néni olyan őrült, mint maga az élet, csupa költészet, abszurditás és szenvedély, hősei egyszerre titokzatosak és szeretnivalók; szertelen, pofátlan és bonyolult, különös poézissel idéz meg egy azóta elsüllyedt kort és életmódot, és összeomlástól boldogságig szárnyal (meg vissza): mint az élet, amit élünk.

Csiky Gergely: Buborékok című vígjátéka szintén közönségkedvenc darab. A történet főhősei, Solmay Ignác és neje, Szidónia megkérdőjelezhetetlenül szeretik gyermekeiket, kívánják boldogságukat. De milyen áron? Az asszony nagyvilági életvitelt fenntartva keresi fiai és eladósorban lévő lányai számára a fényes partit, gyáva ura pedig erőn felül igyekszik finanszírozni a pazar pompát és szőnyeg alá söpörni a problémákat. Az almák sem esnek messze a fájuktól: a család feltartóztathatatlanul sodródik a teljes összeomlás felé.

Csiky Gergely vígjátéka valódi önzéstörténet, mely bizonyítja: a csillogás pénz nélkül elhalványul, a szeretet belátás nélkül csak ártani tud. A buborékok ma éppen úgy elpattannak, mint 130 évvel ezelőtt, pukkanásuk önfeledt kacagásként visszhangzik a nézőtérről.

Székely Csaba: Bányavirág című tragikomédiája nagyon sok elismerést kapott, sikerrel játsszák a művészek. A darab, amelyet korábban felolvasószínházi formában már láthatott a közönség, a 2016/2017-es évadtól a színház állandó repertoárjába is bekerül. Hunyadi István a Szigligeti Nyári Esték sajtótájékoztatóján megjegyezte: „A színészek részéről igazi örömjátékra számíthatunk — mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy az alkotók a saját szabadidejüket feláldozva fognak részt venni ebben a szokatlan próbafolyamatban, amely során először nyílik alkalmunk a várszínpadon dolgozni”.