Vidék

Megvannak az építkezési engedélyek

A mezőteremi Magyar Megmaradás Házának látványterve — a közösségi ház számos rendezvénynek és programnak otthont adhat majd / Fotó: Magánarchívum
2021.02.04 - 15:44
A szükséges építkezési engedélyek birtokában elkezdődhet a mezőteremi Magyar Megmaradás Házának építése. Az eddig elért eredményekről, a létesítmény megépítésének céljáról és a támogatási lehetőségekről dr. Geréb Miklós lelkipásztort kérdeztük.

Dr. Geréb Miklós református lelkipásztor örömmel jelentette be, hogy idén januárban sikerült megszerezni minden egyes engedélyt, illetve dokumentumot, amely a Megmaradás Házának felépítéséhez szükséges. A létesítmény célja az, hogy felpezsdítse mind a református szórvány gyülekezet, mind a községközpont lakosságának életét. E célt megerősíti a mezőteremi református gyülekezet történelmi múltja is. „A mezőteremi református gyülekezetről tudni kell, hogy 1777-ben megszűnt. A református gyülekezet újjászervezése több mint kétszáz év kihagyás után, 1996-ban kezdődött el, s mint leányegyház alakult újjá. A 2010-es évektől a gyülekezet visszakerült a református egyház térképére, adminisztratív szempontból a nagykárolyi egyházmegye és a püspökség is tudomásul vette, hogy létezik. Jelenleg huszonnégy lelket tartunk nyilván. Többen is vannak reformátusok a községben, viszont ők egész egyszerűen azért nem iratkoztak be a gyülekezetbe, mert korábban nem volt gyülekezeti élet, így ők megtartották a városi kötődésüket. Az istentiszteleteket a Német Demokrata Fórum helyi szervezetének épületében tartjuk, amely készséggel és sok szeretettel fogadott be minket. Nyilván az volna az igazi, ha egy saját tulajdonú, s kifejezetten erre a célra szolgáló épületben tudnánk találkozni. Éppen ezért úgy gondolom, hogy a Megmaradás Házának felépítése által beindíthatjuk és felpezsdíthetjük a gyülekezeti életet. Fontos megemlíteni, hogy mi nem csak egy imaházat, templomot szeretnénk építeni, ez egy olyan közösségi ház, amely számos rendezvénynek és programnak otthont adhat. Nyitott lesz mindenki számára, a felekezeti, nemzetiségi hovatartozásától függetlenül. Szeretnénk, hogy az egész község dísze legyen, élettel akarjuk megtölteni, és ami a legfontosabb, szeretnénk, hogy mindenki számára hasznos legyen” — fogalmazott a tiszteletes.

Megtudtuk, hogy a szükséges előkészületeket két éve kezdték el. „Gyakorlatilag semmije nem volt a református gyülekezetnek Mezőteremen. Az első és legfontosabb lépés a telek megvásárlása volt, amelyre két éve kezdtük el a gyűjtést, közadakozásból, amelyhez a Nagykárolyi Református Egyházmegye több gyülekezete is hozzájárult. Így az önzetlen segítségnyújtásnak köszönhetően megvásárolhattunk egy beépíthető üres telket, és időközben a látványtervek és a dokumentációk is elkészültek. Bár jól tudjuk, hogy az emberek akkor kezdik el értékelni a munkát, amikor már kezd 'kibújni a földből' az épület, vagy legalább a körvonalai kezdenek látszani, viszont fontos megjegyezni, hogy a tervezés, a szükséges engedélyek és dokumentációk megszerzése is legalább annyira fontos és költséges. Hála Istennek ezen túljutottunk, és a múlt hónapban, januárban megkaptuk az építkezési engedélyeket. Folyamatban van a villanyáram és a vezetékes víz bekötése. Amennyiben az idő engedi, tavasz folyamán szeretnénk megvalósítani az alapkőletételt, amely az első lépés lesz az építkezési munkálatok elkezdésében” — mondta a lelkipásztor.

A koronavírus-járvány, mint sok más esetben, a Megmaradás Házának építési ütemtervét is befolyásolta. A lelkipásztortól megtudtuk, hogy tavaly leadtak egy pályázatot a Bethlen Gábor Alapítványhoz, a világjárvány miatt azonban a források igencsak beszűkültek, így nem sikerült támogatást szerezniük. „Eddig önerőből, az emberek, illetve gyülekezetek önzetlen támogatásának köszönhetően jutottunk el idáig. Az én elvem az, hogy akkor fogjuk megbecsülni és akkor fogjuk a magunkénak érezni, hogyha ez a jövőben is így marad, és így állnak hozzá az emberek. Nem titok, hogy ez egy olyan projekt, amihez nem elég csupán huszonnégy ember jóindulata. Tavaly elkezdtük a téglajegyek árusítását, ami a továbbiakban is zajlik. Van ezüst, arany és gyémánt téglajegyünk 50, 250, illetve 500 lejes címletben. A kézzelfogható emléktárgy megvásárlásával is támogatható az ügyünk. Mindezek mellett bármilyen adományt szívesen fogadunk, legyen szó építőanyagokról vagy anyagi támogatásról. Az adóhivatal felvett minket a támogatható nonprofit intézmények nyilvántartásába, ami azt jelenti, hogy immár cégek is támogathatnak bennünket a jövedelemadójuk alapján. Adott a lehetőség arra is, hogy a püspökség és érdekképviseletünk is bebizonyítsa, hogy számíthatunk a támogatásukra, ahogy ők is a mi bizalmunkra” — fogalmazott a lelkipásztor arról, hogy milyen nehézségekbe ütköztek, illetve arról, hogy miképpen támogatható a kezdeményezés.

Aki támogatni szeretné az ügyet, felveheti a kapcsolatot a projekt koordinátoraival az esperesi hivatalban, illetve Facebook-üzenetben, az alábbi oldalt felkeresve: facebook.com/mezoteremref.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ady Endre 20 – 22.: régi jogot érvényesít az építő

Tizenhat évvel ezelőtti városrendezési terv alapján építenek az Ady Endre utca 20 – 22. szám alatt.
Szatmárnémeti

Éjjel betonoztak, két büntetést is kaptak

A szomszédok úgy tudják, építési tilalom van elrendelve.
Szatmárnémeti

Valami nincs rendben az Ady Endre utcai építkezésen

Rendőrrel fenyegetőzve utasították ki az újságírót a szombat déli megbeszélésről.