Megvan az első európai siker

2012.10.31 - 23:03

Először nyert szatmári csapat európai kupasorozatban mérkőzést, miután a Szatmárnémeti VSK női kosárlabda-együttese szerda este Dániában tizeneggyel verte a SISU Basketbell Gentoftét.

Alig néhány tucat néző gyűlt össze szerda este a dániai Gentofte város sportcsarnokában, hogy megnézze a FIBA Európa Kupa A csoportjának második fordulójában a helyi SISU Basketball és Szatmárnémeti VSK mérkőzést.

Az Ane Părău, Szlimák Hajni, Orosz Andi, Nip Freeman, KD Whittington felállásban kezdő VSK 2-0-s hátrány után, Andi pontjaival, a 2. percben már hárommal vezetett (2-5), de a házigazdák visszaszerezték az irányítást, és három perccel később már ötre növelték előnyüket (12-7). Fleşeriu a legjobbkor hívta egyperces taktikai megbeszélésre a lányokat, ugyanis Nip és Ane dupláival, majd Hajni távoli találatával a 7. percben ismét a VSK vezetett (12-14). A következő percek a dánoké voltak, és négyes előnnyel zárták a negyedet (18-14).

A következő tíz percben vélhetően rekordot állított fel a két csapat a FIBA Európa Kupában, a dobott pontok számát illetően. Bár a szatmáriak jól álltak a pályán, remekül védekeztek, lepattanókat gyűjtöttek be az ellenfél palánkja alatt is, harciasan játszottak, de elvesztették célzóképességüket. Szerencsére ez utóbbi tulajdonság a hazaiakra is jellemző volt. Két és fél perc után a dán Soltau szabaddobásból betalált, válaszként Nip is eredményes volt (19-16). A szünetig Joergensen is talált még két pontot, míg a VSK-tól Orosznak és KD-nek sikerült még pontokat szerezni, így egy pont hátrányból kezdhette a második félidőt a szatmári együttes (21-20).

A szünet jót tett Fleşeriu tanítványainak, ugyanis „meggyógyultak”, és visszanyerték célzóképességüket. Andi volt a „pontfelelős”, találataival a 22. percben a VSK-nál volt az előny (23-26), és innen már nem volt fordítás. Bár a 28. percben Joergensen egyszer még egyenlített (32-32), de Moni Ivan, Hajni és Dara Kovacsevics másfél perc alatt kilencre vitte a VSK fórját (32-41). Az utolsó tíz percet Ane triplája nyitotta, Andi négy pontja pedig tizennégyre növelte a különbséget (34-48). Ez a házigazdákat padlóra küldte, és Hajni akkor volt eredményes, amikor a dánok kicsit erőre kaptak. Az utolsó fél percben három ifivel, Szmutku Renivel, Diana Moldoveanuval és Nagy Anitával a pályán játszott a VSK, míg a dánoktól, öt személyi hibával, kipontozódott a csapatuk legjobbja, az amerikai Marie Melone.

Ezzel a szatmáriak már a második csoportmeccsükön megszerezték első győzelmüket a FIBA Európa Kupában. „Mi egy kis csapat vagyunk, első EK-szereplésünkön. Ezért nagyon nagy nekünk ez a siker. Fegyelmezett játékkal és csapatmunkával sikerült elérnünk célunkat. Tudtuk, hogy nehéz meccs vár ránk, de azzal a gondolattal jöttünk Dániába, hogy győznünk kell” – mondta a találkozó után a VSK csapatkapitánya, szerdán a szatmári együttes legjobbja, Orosz Andi.

„Megérződött a játékosaim teljesítményén a hosszú út fáradsága, hiszen egy nappal a mérkőzés előtt érkeztünk. De a lányok hozzáállása, példás küzdeni vágyása ma (szerda – szerk. megj.) döntő volt. Ez egy nagyon nagy siker számunkra” – nyilatkozta Fleşeriu.

Halasztották az aradiak elleni bajnokit

A szatmáriak jövő hét szerdán Oroszországban, a Csevakata Vologda otthonában folytatják az európai szereplését. A szombatra tervezett Aradi ICIM elleni bajnokit, közös megegyezéssel, decemberre halasztották.

FIBA Európa Kupa, A csoport, 2. forduló

SISU Basketball Gentofte – Szatmárnémeti VSK 46-57 (18:14, 3:6, 11:21, 14:16).

Bírók: Karolina Andersson (Finnország), Per–Kristian Larsen (Norvégia), Graham Shaw (Skócia).

SISU (pontok száma, lepattanók, gólpasszok): Lund (10 – 2x3 pontos, 1, 6), Tryggedsson (0, 0, 2), Blands (2, 5, 5), Soltau (1, 2, 0), Duelund (13 – 1x3, 5, 2), Colding-Poulsen, Boye Knudsen, Melone (14, 23, 1), Joergensen (6, 6, 0).

VSK: Moldoveanu, Orosz (22 – 1x3, 3, 2), Szlimák (18 – 4x3, 7, 1), Szmutku, Ivan (4, 3, 0), Kovacsevics (2, 3, 1), Nagy, Giurgiu (0, 3, 0), Whittington (2, 12, 1), Părău (5 – 1x3, 6, 8), Freeman (4, 10, 1).

A csoport másik mérkőzésén

Basket Lattes Montpellier Agglomeration – Csevakata Vologda 87-76 (16:11, 12:9, 13:24, 28:25, 18:7).

A csoport állása: 1. BLMA 4 pont, 2. Csevakata 3 (164-150), 3. VSK 3 (124-123), 4. SISU 2.