Vidék

Megváltozhat az ombodi iskola neve

2021.01.29 - 09:50

2009-ben, Kónya László akkori helyettes főtanfelügyelő közbenjárásával a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség és a Szatmár Megyei Tanács jóváhagyta, hogy az ombodi általános iskolát Soltész Jánosról, a helyi református egyházközség lelkipásztoráról, a Nagybányai Református Egyházmegye akkori espereséről nevezzék el. Az ombodi általános iskola névadó ünnepsége 2009. május 17-én a helyi református templomban, ünnepi istentisztelettel vette kezdetét. Fodor Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye akkori főjegyzője igehirdetésében hangsúlyozta, hogy az emléktáblák eszünkbe juttatják azokat az időket, amelyeket megélt a mi népünk, de emlékeztetnek arra is, hogy a veszteségek után Isten mindig velünk volt a talpra álláskor. Találó, hogy az ombodi tanintézmény Soltész Jánosról kapta a nevét, hiszen harminchat éves lelkipásztori tevékenysége során parókiát és iskolát építtetett, fellendítette az egyházi életet, és megírta a Nagybányai Református Egyházmegye történetét. Az Ombodi Református Egyházközség hívei ma is gondozzák a sírját. Az akkori névadó ünnepség és az emléktábla-avatás azt bizonyította, hogy a világiak is kezdenek odafigyelni azokra az egyházi személyiségekre, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyarlakta települések fejlesztéséhez. A névadó ünnepségen az iskola falán elhelyezték azt a márványból készült emléktáblát is, amelyet Kónya László adományozott az egyháznak és az iskolának.
Zenoviu Bontea, Pálfalva község polgármestere nemrég határozattervezetet készített a község tanügyi intézményeinek az elnevezéséről, ebben a határozattervezetben szerepel az ombodi Soltész János Általános Iskola Ion Barbu Általános Iskola névre történő átkeresztelése is. Ion Barbu, valódi nevén Dan Barbilian 1895-ben született Câmpulung Muscelen, 1961-ben halt meg Bukarestben, semmilyen kötődése nincs Szatmár megyéhez.

hirek/2021/januar/29/ombod3.jpg

Hájer Ottó, az ombodi Soltész János Általános Iskola vezető tanára elmondta, hogy jó választás volt, amikor Soltész Jánosról nevezték el az iskolát, hiszen egy olyan személyiségről van szó, akire ma is visszaemlékeznek az emberek. Hájer az utolsók között értesült az iskola nevének megváltoztatásáról, akkor szerzett tudomást róla, amikor a tanfelügyelőség és a névadó bizottság már jóváhagyta azt. Ma a névváltoztatást jóvá kell hagyja az iskola vezetőtanácsa (a kilenc tagból három magyar), majd a helyi tanács, melyben öt magyar képviselő van a tizenötből. A község tanügyi intézményei közül a szatmárpálfalvai iskola rendelkezik a jogi személyiség titulussal. Mivel az alárendelt tanügyi intézmények között sok magyar intézmény is van, a központi iskola kétnyelvű elnevezést kellene kapjon, a magyar intézmények pedig magyar nevet. A határozattervezetben az ombodi iskola névváltoztatása mellett a következő intézmények kapnak nevet: szatmárpálfalvai Liviu Rebreanu Általános Iskola, amaci Nicolae Labis Általános Iskola, hiripi Anton Pann Általános Iskola, az ombodi magyar tannyelvű Emil Garleanu Óvoda, a hiripi Petre Ispirescu Óvoda, a pettyéni magyar tannyelvű George Toperceanu Óvoda, az amaci Ştefan Petrescu Sportterem és az amaci Donca Vasiliu Múzeum.
Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes is szerda este szerzett tudomást a történtekről. Kérdésünkre elmondta, hogy a névadás a helyi önkormányzat hatáskörébe tartozik, a névadó bizottság elnöke a mindenkori főtanfelügyelő, ő mint főtanfelügyelő-helyettes nem szólhat bele a döntésbe.
Szilágyi Levente, Pálfalva község helyi tanácsa RMDSZ-frakciójának a vezetője szerint ez is — sok más hasonló esettel együtt — tanulságos lehetne Pálfalva község magyar lakossága számára, ugyanis a negyvennyolc százalékban magyarok által lakott községben ha a magyarok az RMDSZ-re szavaztak volna, lehetne polgármestere és tanácsi többsége a magyarságnak, és nem történhetnének meg hasonló esetek.
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács, valamint az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke szerint az eddigi lépések megtételekor teljesen immorálisan járt el a polgármester és az ide vonatkoztatható intézmények. A névadási procedúrát nem tartotta be a polgármester, a helyi tanács szakbizottságába pedig nem hívták meg a magyar tanácsosokat. A kérvény úgy jutott el a névadó bizottsághoz, hogy a szükséges akták nem voltak a szabályoknak megfelelően összeállítva. A névadó bizottság pedig úgy hagyta jóvá a kérelmet, hogy nem hívták meg a bizottság magyar tagját. Pataki Csaba és az RMDSZ azt fontolgatja, hogy jogi lépéseket fog tenni az ügy menetének a tisztázására abban az esetben, ha ebben a torzított formában kerül a helyi tanács elé a határozattervezet.


Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Én téged református gimnáziumi diákká avatlak”

Ünnepélyes keretek között általános iskolai közösségbe vették be az ötödikeseket.
Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.