Vidék

Megvalósított tervek Halmiban

2014.08.08 - 09:57

 

A nehézségek ellenére elégedett Incze Lajos, Halmi polgármeste, hiszen két régi vágya is megvalósult: őszre elkészül a sportterem, és megkezdődött a víz bevezetése Halmihegyre.

Iskolakezdéskor már kulcsra kész sportterem várja a diákokat Halmiban – újságolja örömmel Incze Lajos polgármester, akinek régóta szívfájdalma, hogy a községben, a valamikori járási székhelyen az évek során különböző fórumokon sokszor megfogalmazott kérés és folyamatos ígérgetés ellenére sem épült sortterem. Pedig égető szükség volt rá, hiszen a több mint 700 gyermek – diák időjárástól függetlenül a szabad ég alatt volt kénytelen tornázni, sportolni. Megunva az ígérgetéseket és visszaszerezve az óvoda hátánál lévő épület tulajdonjogát, amelyet addig a pénzügyi igazgatóság használt, idén tavasszal gőzerővel kezdték meg a felújítási-átalakítási munkálatokat. „A költsége 200 000 lej körül mozog és persze, mint minden felújításnál, menet közben szembesültünk váratlan helyzetekkel. Például maga a tető cseréje be volt tervezve, viszont mikor annak nekikezdtünk, kiderült, hogy nem csak a cserepeket, de a tető teljes faszerkezetét ki kell cserélni, annyira rossz állapotban volt.” - magyarázza a polgármester. Az új cserepekkel fedett épületben tegnap épp a betont öntötték, egy-két hét múlva rákerül a műanyag borítás, a két zuhanyzó-mosdó és az öltözőrész már ki van alakítva, a központi fűtés hálózata is 90 %-ban elkészült, már csak a kazánt kell beszerelni, illetve mindezek végeztével levakolni- és festeni a falakat. „A régi műhely épületét pedig jövőre újítjuk fel és alakítjuk át mosdóval ellátott öltözőnek” - teszi hozzá Incze.

Napközire is szükség van

 

Most rendeződött végre a három éve visszakapott, „piros téglás iskola” 200 négyzetméteres, majdnem romos állapotban lévő hátsó traktusának jogi helyzete is. Az árvaház egykori kantinjaként működött épület Halmi község tulajdonába került, és hosszított programú napköziként fog majd a jövőben működni. Ám sajnos nem a közeljövőben, hiszen az épület nagyon leromlott, teljes körű külső – belső felújítást igényel, ami az előszetes számítások szerint körülbelül 100 000 euróba kerül. A tetőt saját erőből már megjavították – ezzel is igyekezve menteni a menthetőt és meggátolni, hogy tovább romoljon az állaga - a folytatásra pedig európai uniós forrásból kívánnak pénzt szerezni a 2014–2020-as EU-s költségvetési periódusban. „ A felújítás technikai dokumentációja is készen van már, jó esélyünk van elnyerni egy pályázatot. Ha pedig valamilyen oknál fogva mégsem sikerül, akkor lassan, saját pénzből újítjuk fel. Hosszított programú napközire szükség van Halmiban. Sok szülő dolgozik Szatmáron vagy a munkaideje késő délutánig tart, nem is beszélve azokról a gyermekekről, akik Tamásváraljáról, Kisbábonyból vagy Dabolcról járnak ide.” - mondja Incze Lajos. S ha már Dabolcot említi, szóba kerül – a sors fintoraként – az ottani felújított és kulcsra zárt óvoda és iskolaépület: mire befejeződtek a munkálatok, csökkent a gyermekek létszáma, jött a központosítás, a diákok már Halmiba járnak. „Felvetettem az ötletet: ezeket az épületeket amelyekben már nincs tanítás, kérjük vissza a tanügytől (maga az épület a miénk, de ők adminisztálják) és kezdjünk velük valamit, ne hagyjuk kihasználatlanul.”

 

Bevezetik az ivóvizet Halmihegyre

A kiemelt fontosságú tervek között szerepelt és most végre megvalósul, hogy Halmihegy, a Tokaj-hegység folytatása is rá legyen kötve a vízhálózatra. „Nagyon szép hely és jobban fejlődne ott a hétvégi turizmus – na és persze az ott lakóknak, illetve a szőlőtulajdonosoknak is sokkal könnyebb lenne a mindennapi élete, a borászat fejlődéséről már nem is bezsélve, ha csapból folyna a víz. A munkálatok tegnapelőtt végre elkezdődtek, a Dabolc – Batarcs – Tamásváralja vonalról jön majd a víz 7 kilométernyi vezetéken és a szinteltérés miatt egy pumpán keresztül. Mi, a halmi önkormányzat a csöveket szeretnénk már idén elhelyezni a földbe, a vízellátást pedig jövőre elindítani.”

Szabó Kinga Mária