A Szamos jobb partján, Szatmárnémetitől 14 kilométerre fekszik Berend. Református temploma nemrég újult meg — a refszatmar.eu szerkesztősége ebből az alkalomból látogatta meg az alig félszáz lelkes gyülekezetet.
Berend első írásos említése 1330-ból ismert. A XIV. század elején már templommal rendelkezett; ekkor a szász származású Berendi család volt a birtokosa. Az 1970. május 14-i árvíz a falu 50%-át elpusztította, az árvíz következtében Berend, több más környékbeli faluval együtt szinte elnéptelenedett, csak pár család maradt meg. A faluban református és görögkatolikus templom található.
Simon Attila beszolgáló lelkipásztor lapunknak elmondta, hogy 1927-ben épült fel a református templom, 1937-ben pedig elkészült a torony. Bár a gyülekezet kis létszámú, igyekszik rendben tartani a templomát, arányaiban szép számmal látogatják az istentiszteleteket. Fontos számukra a templomuk. 2015-ben érkezett a lelkipásztor a szatmáriudvari gyülekezetbe, és mint leányegyházat vette át a berendi közösséget is. Érkezése előtt sikerült az elektromos áramot bevezetni a templomba, kicserélték az ablakokat, és felújították a templom tetőzetét. 2016-tól elkezdődött a belső felújítás, padfestés, később pedig fűtés került azokra a padokra, amelyeket gyakrabban használnak. Ezt követően a harangot villamosították, időközben pedig a templom hátsó részét is felújítottak, ami Petőfi-teremként szolgál, ahol a március 15-i ünnepségeket is tartják. Az utóbbi években felváltva (egyik évben Szatmárudvariban, másik évben Berenden) ünnepel együtt a község magyarsága március idusán. A templom ezen része a tervek szerint ravatalozóként is fog funkcionálni.
A templom külső felújítása meghaladta volna a gyülekezet önerejét, pályázatot nyújtottak hát be a kultuszminisztériumhoz, ahonnan 75 000 lejt kaptak, amiből felújították a torony részt a bejáratig. A magyar kormány részéről, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából még ötmillió forintot hívtak le, és ebből sikerült befejezni a templom külső részét.
Habár a gyülekezet jelentősen megcsappant a ’70-es árvíz következtében, s napjainkban 53 lelket számlál, ennek ellenére a nagy ünnepeken Szatmárudvariból is sokan kimennek az alkalmakra, mintegy nyolcvanan vesznek részt ilyenkor az istentiszteleteken, ragaszkodnak az ősi templomukhoz. A város közelsége miatt elképzelhető, hogy a jövőben többen vissza is költözhetnek, ennek már vannak jelei. Van tehát hála és remény Berenden. refszatmar.eu