Értékes munkájukhoz méltó körülmények között dolgozhatnak ezentúl a Szatmár Megyei Múzeum restaurátorai, felújították ugyanis azt az igen rossz állapotú épületrészt, melyben tevékenykednek.
Tegnap délben adták át hivatalosan a Szatmár Megyei Múzeum felújított restaurálási részlegét, mely az ország legmodernebb restaurátor műhelyeit foglalja magában. A megyei múzeum Vasile Lucaciu sugárút 21. szám alatti főépületéhez tartozó épületrész végleges tulajdonjogát hosszú pereskedést követően tavaly nyerte meg a megyei tanács s ezt követően meg is kezdődött az addig igencsak elhanyagolt épület rendbetétele és modernizálása. „A körülmények igazán nem voltak méltóak sem ahhoz az értékes és jelentős munkához, amelyet itt végeznek, sem az itt dolgozók magas szintű szakmai hozzáértéséhez. Hiszen ezekben a termekben keltik új életre a leleteket, adják vissza régi fényüket és pompájukat ezek az elhivatott — s a nagyközönség számára legtöbbször anonim —, remek szakemberek, akiknek kezük munkáját látjuk a kiállított tárgyakon” — fogalmazott Pop Felician múzeumigazgató, hozzátéve azt is, hogy a Szatmár Megyei Múzeum az ország egyik legnagyobb múzeuma, s mint mondta, hamarosan elindítják a nemzeti múzeummá való minősítés folyamatát.
A kétszintes épület földszinti részén a hatalmas leletmosó terem kapott helyet, az emeleten pedig a megújult lelet-, textil-, festmény-, könyv-, bútor-, fém-fa-papír-restaurátor műhelyek. S bár magára a hivatalos átadásra tegnap került sor, a restaurátorok természetesen már valamivel előtte birtokukba vették a termeket és munkához is láttak: az egyik helyiségben egy régi kódex lapjait igyekeztek megmenteni az enyészettől, a textilteremben egy, az 1850-es évek Bécsében készült ünnepi miseruhának és egyházi zászlónak igyekeznek visszaadni régi fényét az országban ma már egyedül itt alkalmazott, kézi tűvarrásos módszerrel; a festmény-restaurátorok pedig most épp egy Ceauşescu-portré hibáit igyekeznek kijavítani, ugyanis a festmény a ma nyíló Dacia-múzeum egyik kiállított tárgya; a műhelyteremben pedig helyet kaptak a restaurátorok apró — porcelántárgyakat, órákat, régi, szenes vasalókat tartalmazó — magángyűjteményei is.
Szabó Kinga Mária