A szőlőtermesztésnek Nagykárolyban és a környékbeli sváb falvakban egyaránt komoly hagyománya van. Gróf Károlyi Sándor például a várostól dél-délkeletre, egy magasabb részen, 120 hektárnyi területen alapította az első szőlőskertet, amelyet először a börvelyiek és a svábok műveltek, akik értettek hozzá. A svábok azt mondják, hogy őseik még a Duna mentéről hozták magukkal a tudást.
Nincsen ez másképpen Kálmándon sem, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a helyi szőlőskertben kisebb templomot emeltek egykor. „Őseink Szent János és Pál vértanúk tiszteletére az 1900-as évek elején építettek kápolnát a szőlőskertbe, bízva abban, hogy így a nagyobb jégverés elkerüli majd a termést” — ismertette az épület eredetét lapunk kérésére Sütő Imre polgármester. Az elöljáró szerint az ingatlant tavaly felújították, kívül és belül is felfrissült, illetve az oltár bútorzatát is kicserélték. Két pad kapott benne helyet, így akár tíz személy is kényelmesen elfér ott. A szőlőskert kerülője naponta ki szokta nyitni, és az ültetvényen dolgozók megállhatnak elmélkedni, imádkozni a megszentelt helyen. A régi, időrágta oltárképet is ki fogják majd cserélni hamarosan. „Ritli Róbert kálmándi művész készíti el az új oltárfestményt, amely fő témája két katona, akik az isteni fény hatására leteszik fegyvereiket, és megtérnek, nem harcolnak tovább. A háttérben természetesen megjelennek különböző, a szőlőtermesztéshez és a borkészítéshez köthető témák is, például boroshordók” — részletezte a településvezető.
A téma azért is fontos, mert a kápolna védőszentjei, János és Pál (Giovanni et Paolo) római testvérpár szintén katonák voltak, és Julianus Apostata idejében, 362-ben együtt szenvedtek vértanúhalált.
Idén június 26-án szentelik fel az új oltárt és a felújított kápolnát a kálmándi szőlősbe szervezett ünnepség keretében. A szőlőkirbáj (sváb templombúcsú, németül die Kirchweih) Szent János és Pál ünnepe, amely az aratás, a nagy nyári zivatarok idejére esik, ezért alakulhatott ki viharokat fékező patronátusuk, és ezért védelmezik a kálmándiak szőlőültetvényét.
Végh Balázs