Eredetileg is egészségügyi célokat szolgált az a két ingatlan, amelyeket teljes mértékben rehabilitálnak a közeljövőben Szilágypéren. Kis Lóránd Endre alpolgármester lapunknak elmesélte, hogy a két épület anno a helyi zsidó orvos rendelője és szolgálati lakása volt. „Később szülészet is működött benne, most pedig megújulva kapja majd vissza korábbi rendeltetését, ugyanis gyógyszertárat és körzeti orvosi rendelőt alakítunk majd ki benne a rehabilitálási munkálatokat követően” — részletezte, nem hallgatva el azt sem: szerinte kicsit megkésve kezdték el a munkálatokat, de már teljes erőbedobással dolgozik a kivitelező cég. A tervek szerint év végére elkészül a két ingatlan felújítása, és birtokba vehetik azokat az intézmények.
A további fejlesztésekkel kapcsolatban az elöljáró elmondta, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében két pályázatot is benyújtottak. Az egyikből a kultúrotthon tetőszerkezetének teljes cseréjét kívánják megoldani, emellett energetikai hatékonyság szempontjából is fejlesztenék az épületet. Ezt egyrészt a külső falfelületek hőszigetelésével oldanák meg, továbbá egyéb munkálatokat is elvégeznének, amennyiben a pályázati források fedezik majd azokat. „Első körben kérvényezni kellett a finanszíroztatási igényt, mellékelve egy előzetes tanulmányt, majd nyertes pályázat esetén kell elkészíteni az átfogó megvalósíthatósági tanulmányt” — tette hozzá Kis. Szintén ebből a finanszírozási programból készül megvalósítani Szilágypér Község Polgármesteri Hivatala a községháza épületének rehabilitálását. Az alpolgármester szerint már ráfér az ingatlanra a felújítás, és mindenekelőtt itt is az energiahatékonyságra fektetik a nagyobb hangsúlyt. A hőszigetelés és a tetőcsere lenne a legfontosabb munkálat.
Energiahatékony jövő
A környezettudatosság jegyében a Környezetvédelmi Alapnál (AFM) megpályáztak egy több elektromos autót kiszolgálni képes töltőállomást. Egyelőre még nem jegyeztek be elektromos autót a községben, de az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a település forgalma. Ez annak is köszönhető, hogy jó közúti infrastruktúra köti össze a szomszédos Bihar megyével. Az itt áthaladók is élvezhetik majd a beruházás gyümölcsét. Továbbá a tervek szerint a jövőben elektromos iskolabuszok szállítják a gyerekeket, és ezek töltésére is alkalmasak lesznek majd a hasonló állomások. A fejlesztések mindig a jövőt célozzák meg, így előre mutató politikát kell folytatni. „Nagyvárad és Margitta felé is nagyon sokan közlekednek. Egyre elterjedtebbek az elektromos meghajtású eszközök, az infrastrukturális beruházások pedig még nem tudják olyan mértékben követni az igényeket, ahogy az elvárható lenne. Városokon ugyan vannak már kialakított töltőállomások, de az a hálózat sem teljes. Mi ebben igyekszünk előre gondolkodni. Hosszú távon mindenképp a település hasznára válik” — véli az elöljáró. Egyébként a töltőállomás kiépítése teljes mértékben vissza nem térítendő támogatásból valósul meg, azt a minimális összeget, amelyet az előkészítés igényel, megéri ráfordítani — részletezte Kis.
Az állomás helyét az iskola mellett, a kultúrotthon előtt képzelték el, a betáplálást viszont meg kell majd oldani, ugyanis a jelenlegi hálózat kevésnek bizonyul ehhez. Az országos áramszolgáltató vállalat pályázati és kormányforrásokból ígér fejlesztést, hiszen a jelenlegi pénzügyi helyzet nem teszi lehetővé, hogy a kis költségvetésű önkormányzatok a hálózatbővítésbe is betársuljanak. A piaci helyzet kiéleződése is a szolgáltatás minőségének javítására ösztönzi majd a szolgáltatót, hiszen a hasonló töltőállomások működtetéséhez minimum háromszor olyan nagy feszültség kell majd, mint amekkora jelenleg a Szilágypér fölött futó huzalokban mérhető.
A falunappal kapcsolatban az alpolgármester elmondta, hogy idén nem szerveznek népünnepséget. A település nagy része mezőgazdasági munkából él, így szinte lehetetlen olyan támogatókat megnyerni, akik egy hasonló rendezvény mellé állnának. Komolyabb cégek, befektetők hiányában saját forrásból lehetetlen megoldani ezt a kérdést. Az év elején megszavazott költségvetésben sem különítettek el forrásokat erre a célra.
Akadozó víznyomás
A község ivóvízhálózatát az önkormányzat működteti, szennyvízhálózatot még nem sikerült kiépíteniük. Egyelőre még a saját forrásaikból táplálják a vezetéket, de hosszú távon arra is gondolnak, hogy a regionális szolgáltatóval karöltve komolyabb fejlesztéseket is sikerülhet majd kivitelezni. A központi szolgáltatónak sokkal több lehetősége van célirányos pályázatok benyújtására, illetve az infrastruktúrája is sokkal jobban felszerelt. Péren a központi kútból nyert víz átemelő szivattyú segítségével bekerül egy nagyobb tartályba, ahonnan szabadeséssel oszlik szét a kiépített hálózat csöveiben. A mostani szárazságban sajnos nem elegendő a rendszer biztosította vízhozam, mert a mindennapi háztartási igények mellett sokan öntözésre is használnak vezetékes vizet. Ez a rendszer komoly igénybevételéhez vezet, és így az ivóvíz a magasabban fekvő, dombosabb telkekre és a vonalvégekre már nem jut el, mert az alacsonyabban fekvő háztartások kitermelik a csövekből az életet adó folyadékot. A megoldás a rendszer átalakítása és a lakosok gondolkodásmódjának megváltoztatása lehet. A hálózat fejlesztését önköltségből sohasem lesz esélye megvalósítani az önkormányzatnak, pályázati forrásokban bíznak.
A Szilágypérre vezető megyei út felújítása is várat még magára. A mintegy négy kilométeres szakasz, amely a Tasnádra vezető főútról kanyarodik le a település irányába, járható ugyan, de figyelni kell a gödrökre, huppanókra, és nagyon szűk. A széle letöredezett, az útpadka több szakaszon eltűnt. „Amikor ezt az utat építették, a tervezők nem számítottak ekkora teherforgalomra, amint amely az utóbbi években használja ezt a szakaszt. A nagy súly alatt egyszerűen megsüllyedt az aszfalt” — sorolta a lehetséges okokat az alpolgármester. Ottjártunkkor több, nagyobb méretű mezőgazdasági gép miatt is a járófelület mellé, az árok szélére kényszerült személyautónk. Ennek ellenére nagyon kellemes azon a környéken autózni, biciklizni vagy sétálni, hiszen az ősi diófák simogató karjaikkal ölelik át az út mindkét oldalát, a nagy nyári melegben kellemes, zöld alagutat képeznek. Kis Lóránd Endre szerint az önkormányzat igyekszik vigyázni a zöldövezetre, ameddig lehet, megőrzik azt, tavasszal csak annyira metszik a fákat, hogy azok ne akadályozzák a forgalmat, ne kapaszkodhassanak bele a magasabb járművek tetejébe.
A 195 C jelzésű főút a településközpont és a Bihar megyei határszakasz (Szalacs felé) közötti része már megújult korábban.
Végh Balázs