Belföld

Megújul a Popular mozi épülete és az Ady-emlékház

2012.08.17 - 11:07

A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program harmadik kiírásában 11 Szatmár megyét érintő pályázat részesült pozitív elbírálásban, melyek összértéke 16,822 millió euró.

A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a 2007—2013 időszakban kerül megvalósításra, közös intézményrendszer és közös pénzügyi keretek alkalmazásával, a két ország határvonala mentén. Az út a magyar-román határ menti területek közös gazdasági és társadalmi integrációja előtt 2007. december 21-én nyílt meg, amikor az Európai Bizottság jóváhagyta a program megvalósítását szabályozó dokumentumot. A hétéves időszakban a határon átnyúló együttműködés fejlesztésére közel 248 millió euró áll rendelkezésre, részben közösségi, részben nemzeti forrásból. A program keretében a harmadik kiírást 2011 augusztusában hirdették meg, a leadási határidő pedig 2012. január 31. volt. A harmadik pályázási időszakban 51 398 714 eurót lehetett kilenc különböző intézkedés mentén megpályázni. A leadási határidőig 201 pályázatot nyújtottak be 303 millió euró összértékben, mely ötször nagyobb volt, mint a rendelkezésre álló pénzalap. A benyújtott pályázatokból 146-ot pontoztak végül a szakemberek, tájékoztatott Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács Regionális Fejlesztési Igazgatóságának vezetője. A programot irányító bizottság 53 nagyobb — infrastrukturális fejlesztéseket célzó — pályázat támogatása mellett döntött a július 19-én, Temesváron megrendezett ülése keretében. Az 53 támogatásban részesülő pályázat közül tizenegyben Szatmár megye is érintett. Pataki Csabától azt is megtudtuk, hogy az értékelést követően 37 pályázatot nagyon jónak (80 fölötti pontszám a 100-ból), 63-at jónak (60 és 80 közötti pontszám), 13-at lehetségesnek (55-60 közötti pontszám), míg 33-at gyengének (55 alatti pontszám) minősítettek. Szatmár megye vonatkozásában tizenegy pályázat részesül 16,822 millió euró összértékű támogatásban. A pályázatok mindenike tartalmaz egy román és egy magyar partnert is, hiszen ez a program alapvető feltétele.

Javuló infrastruktúra

Az 1.1.1-es beavatkozási terület: A határon átnyúló infrastrukturális fejlesztés keretében öt projektet finanszíroznak, melyek közül egynek a Szatmár Megyei Tanács a vezetőpartnere. A 4,79 millió euró összértékű pályázat keretében építik ki a Túrterebes és Marosliget közötti kerékpárutat. Szintén ezen intézkedés keretében részesült pozitív elbírálásban a Lázári—Zajta útszakasz kiépítését célzó projekt, melynek összértéke 1,75 millió euró. Az 1.3.1-es beavatkozási terület: Természetvédelmi infrastrukturális beruházások keretében Nagykároly önkormányzata 967 ezer eurós nyertes pályázatot adott le, melynek keretében kerül sor a nagykárolyi, illetve a géberjéni kastélykertek felújítására. A Csengersimáért Közhasznú Egyesület egy megyénkbeli iskolával partnerségben Noé Bárkája elnevezésű erdei iskola és állatfarm létrehozására nyert 500 ezer eurós támogatást. Ugyancsak ezen kiírás mentén a Csengersimai Református Egyházközség a Nagytarnai Református Egyházközséggel partnerségben nyert 730 ezer eurót természetbarát házak kialakítására. A 2.1.1-es beavatkozási terület: Üzleti infrastruktúra fejlesztése keretében a mezőpetri önkormányzat sváb üzleti park és tanácsadói központ kialakítására 1,3 millió eurót nyert.

A 2.1.1-es beavatkozási terület: Üzleti infrastruktúra-fejlesztés keretében a Primom Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítő Alapítvány a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatallal közösen 1,954 millió eurót nyert vállalkozói inkubátorház létrehozására, amelynek keretében felújításra kerül az egykori Popular mozi (Iparosegylet) épülete. A 2.1.3-as beavatkozási terület: Turizmusfejlesztés keretében a Szatmár Megyei Múzeum a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Múzeummal közösen emlékházak, illetve régészeti lelőhelyek rehabilitálására, népszerűsítésére 600 ezer euró összértékű pályázatot nyert meg, melynek keretében felújításra kerül Adyfalván az Ady-emlékház, Apában a Vasile Lucaciu-emlékház, illetve az Aranyosmeggyesen található régészeti lelőhely. Nyírbátor Város Önkormányzata a nagykárolyi önkormányzattal együttműködésben 1,5 millió eurós támogatást nyert határon átívelő turisztikai látványosságok népszerűsítésére.

A 2.4.1-es beavatkozási terület: Katasztrófavédelem és egészségügyi infrastrukturális fejlesztés keretében a nagykárolyi önkormányzat a fehérgyarmati kórházzal közösen 723 ezer eurós támogatásban részesül a két kórház korszerűsítése érdekében. Ugyanezen intézkedés keretében a Debreceni Egyetem és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház 2,008 millió eurós támogatásban részesül a szülészet és nőgyógyászat szolgáltatásának növelése érdekében. A pályázat keretében felszereléseket vásárolnak, illetve képzéseket szerveznek. Pataki Csaba elmondta, abban az esetben, ha a programot irányító hatóság úgy ítéli meg, hogy lesznek megtakarítások a jelenleg futó projektek kivitelezése során, akkor a mostani elbírálás során jó pontszámot kapott pályázatok még kaphatnak finanszírozást.