Belföld

Megszüntetnék az ATOP–üléseken való részvételi járadékot

2025.06.25 - 15:00
Amennyiben elfogadják a jogszabálymódosító javaslatot, évente közel 22 millió lej közpénzt spórolna az állam.

Minden megyében létezik, működik az tanácsadói szerepet betöltő, általánosan 15 tagot számláló megyei területi közrendészeti hatóság (ATOP), amelynek feladata a közrend és közbiztonság — mondjuk úgy — szemmel tartása, a hivatásos belügyi szervek munkájának figyelése, meghozott vagy tervezett intézkedések megvitatása, javaslattevések. 

A hatóságot a megyei vagy fővárosi önkormányzat irányítja, annak tagjai pedig ülésenként egy, az önkormányzat által megszabott összeget (általánosan a megyei tanácselnök fizetésének 20%-át) kapnak – ezt a járadékot szüntetné meg a fejlesztési és közigazgatási minisztérium jogszabálymódosító javaslata.

Ez a fejlesztési és közigazgatási szaktárca első javasolt intézkedése az új kormány hétfői beiktatása óta, amellyel az állam költségeit csökkentik évente közel 22 millió lejjel. 2025-ben 5,4 millió lejt takaríthat meg az állam ezzel az intézkedéssel, amennyiben az szeptember elsején hatályba lép.

„Hatékonyabbá és költséghatékonyabbá tesszük a központi és helyi közigazgatást, erre vállalkoztunk hétfőn, amikor az RMDSZ ismét kormányzati szerepet vállalt az új kormánykoalícióban. Állami fogyókúrára van szükség és hatékonyabb, minőségi közszolgáltatásokra. A lakosság érdekét érvényesítő igazságos és méltányos kormányzásért dolgozunk” – nyilatkozta Cseke Attila tárcavezető.

A miniszter elmondta: a hatóság tagjai ülésenként és bizottsági ülésenként járadékot kapnak, ennek összegét a megyei önkormányzat szabja meg és a megyei tanácselnök, vagy a főpolgármester fizetésének egy bizonyos százalékát teszi ki. De az összeg megyénként nagymértékben változik, bizonyos megyékben 400-500 lej, máshol akár 3.285 lejre is rúghat. Mivel a hatóság legalább negyedévente ülésezik, de akár 13-szor is tarthat ülést egy évben, és havonta tart bizottsági üléseket, illetve egy ülésen 13-17 személy vesz részt, a járadék összköltsége megyénként évi 50 ezer, vagy akár 600 ezer lejre is rúghat, ami az önkormányzatok költségvetését terheli.

„Ebből az összegből Románia két új, korszerű és környezetbarát bölcsődét építhet, 80 fiatal család számára oldva meg a bölcsődei helyek hiányának gondját.” — summázta Cseke.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!