Szatmárnémeti

Megszűnt dobogni a „város szíve”!

2024.10.22 - 09:25

Használhatatlanná váltak a villamosmű 3300 lóerő összteljesítményű turbinái, romba dőltek a kazánok és az akkor alig nyolc éve befejezett főépület. Megszűnt dobogni a „város szíve”.

1944. október 22-e fekete nap volt a szatmári villamosmű történetében. Ezen a napon robbantották fel a visszavonuló német csapatok a közúti hidat, a víz- és a villamosműveket. A harcok már Oláhgyűrűs és Erdőd határában voltak.

hirek/2024/10-oktober/megszunt-dobogni-a-varos-szive-villanytelep-villamosmuvek-2.jpg

A sokat szenvedett város szinte teljesen kihalt volt, a villamosmű gépházánál is csak a kezelő személyzet jelentkezett szolgálatba. Ezúttal azonban, már rájuk sem volt szükség. A váltásnál szokásos „miden rendben” helyett az éjszakai szolgálatosok már csak azt jelenthették, hogy német parancsra megállították a turbinákat és a kazánokban hagyták a tüzet kialudni.

A robbantás

Azután kivezényelték őket és német tűzszerészek robbanóanyaggal megrakott ládákat helyeztek el a kémény körül, a turbinák tengelykapcsolóinál és a kondenzátorok alatt. Még egy hosszan elnyújtott, fájdalmas dudálásra maradt idő és gőz.

Azután a sebtében összeszedett munkaruhával, szerszámmal a kezükben, nehéz szívvel engedtek a német katonák egyre türelmetlenebb nógatásának.

hirek/2024/10-oktober/megszunt-dobogni-a-varos-szive-villanytelep-villamosmuvek-1.jpg

Romba dőlt a „város szíve”

Nehéz szívvel, mert Kertész Gyula, Pfau Bálint, Vajda József, Kozma Lajos, Jenei István és még sokan mások nem egyszerűen munkahelynek tekintették a Villamosművet.

Valamennyien részesei voltak ennek, az ország egyik legmodernebb villamosművének a felépítésében, felszerelésében. Joggal voltak büszkék rá. Nem tudhatjuk mit érezhettek ezek az emberek, amikor a hatalmas robbanás porfelhőbe burkolta a környéket, amelyből csak a 39 m magas kémény magasodott ki, mintha tétovázna egy pillanatra, hogy aztán teljes hosszában elterüljön a Bányai úton a mai Popp Aurel utcáig.

A teherautón elrobogó németek után por, füst és törmelék hegyek maradtak. Használhatatlanná váltak a 3300 LE összteljesítményű turbinák, romba dőltek a kazánok és az alig 8 éve befejezett főépület. Megszűnt dobogni a „város szíve” amely a háború előtt 6800 háztartási és 280 ipari fogyasztó számára biztosította az áramot.

Szovjet vezetés

Ami ezután következett arról nem lehet elfogulatlanul írni. Emberfeletti megpróbáltatások vártak a villamosmű „ELECTRO” karszalagot viselő munkatársaira.

Október 25-én már a szovjet parancsnokság bélyegzőjével láttamozott kinevezést kapja Janiczky Pál, a közüzemek igazgatója.

A működés!

Ebben utasítja Goschi Mátyás városi főmérnök, hogy „hivatalát azonnal foglalja el, a víz és villanyüzem működését minden lehetőség elkövetése mellett haladéktalanul kezdje meg, a város központjának villany és vízzel való ellátásáról azonnal gondoskodjék kisegítő gépezetek és eszközök felhasználásával. A tett intézkedéséről jelentését haladéktalanul tegye meg.”

A legszükségesebbek

Október 30-án aláírt kinevezésben már hozzáteszi, hogy „a lehetőséghez képest” a város legfontosabb intézményeinek, a szovjet parancsnokságnak, a kórháznak, a vágóhídnak árammal való ellátása, a bombázások idején tönkrement elektromos hálózat miatt, csak a város különböző pontjain elhelyezett kisegítő telepekkel volt lehetséges.

Így aztán, amíg az alkalmazottak nagy része a tisztviselőkkel együtt a romok eltakarításán dolgozott, a gépészek, gépkezelők a kölcsönkért kisegítő telepek üzembe helyezését végezte.

Áramfejlesztők

Elsőnek Hajtajer Kossuth Lajos utcai gyárának udvarán indul áramfejlesztő, majd az Erzsébet Királyné utcán állítanak üzembe egy ócska gőzcséplőgépet, amelyre 6 lóerős dinamót szereltek. A zárda kertben levő mosóház mellett helyeztek üzembe egy szívógázmotorral meghajtott generátort.

Egyre több

November végére már a Batizi úti téglagyár udvarán is működött egy dízelmotoros áramfejlesztő, majd közvetlenül a villamosmű szomszédságában a Popper-féle ócskavas lerakat egyik fészerében egy úthenger motorjával működtettek áramfejlesztőt. Mindezek összteljesítménye alig érte el a 80 lóerőt.

Talált aggregátor

A visszavonuló német csapatok a gilvácsi állomáson felejtettek négy Ganz-Jendrassik dízel aggregátot, amelyeket a Nagybányai Ércbányászati Vállalattól szereltek le. Ezek közül hoztak el kettőt úgy, hogy a gőzfűrészi-állomásig taszították a vagont, mert ezen a vonalon még nem járt mozdony. Ott társzekérre rakták, ökröket szereztek és átszállították a megáradt Szamosra épített szükséghídon a telep udvarára.

Újraindítás

Alkalmasabb helység híján, az épen maradt igazgatósági épület pincéjébe kellett felállítani. Ott tekercselték újra a generátorokat és miután az egyik iroda helységben felszerelték a kapcsoló berendezéseket is, újraindították a „villamosművet” 1945. március 21-én.

A generátorok teljesítménye és állapota miatt a részben helyreállított hálózatra csak mintegy 1.500 háztartási fogyasztót lehetett rákapcsolni és igen sok áramkorlátozást kellett bevezetni. A város gondja nem oldódott meg.

uploads/2015/12/erdeiPeter-noszfu.jpg
Erdei Péter

Hosszú építő munka várt még a szakemberekre, de az áldozatos, önfeláldozó munka meghozta gyümölcsét: a Villamosmű működött!

Erdei Péter
Szatmárnémeti 2024 októberében.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem drágul a gáz, nem drágul az áram

Még védi az energiaárakat az ársapka, de csak jövő áprilisig.
Belföld

Egyre többen lopják az áramot

Még vége sincs az évnek, de már szinte hatszáz áramlopási esetre bukkantak.
Szatmárnémeti

Szatmárnémeti áramszünetek

Tucatnyi utcában áll le a szolgáltatás szerdán.