”100 napja vezetem a fejlesztési szaktárcát, azóta minden megörökölt adósságot kifizettünk, 6,7 milliárd lejt, átláthatóvá tettük a prioritásainkat a kedvezményezettek és a kivitelezők számára egyaránt, megdupláztuk az európai uniós források lehívását és több tiszteletet mutatunk az állampolgárnak az által, hogy eltöröltük a közszolgáltatásért fizetett díjat. Kimozdítottuk a holtpontról a földrengésbiztonsági beruházásokat és a bölcsődeépítést, amivel a családokat támogatjuk, most pedig a minisztériumot tesszük hatékonyabbá és költséghatékonyabbá” – jelentette be április 2-i, bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter.
A miniszter elmondta, az Országos Beruházási Társaság (CNI) munkája sikeres és elengedhetetlen, de a vezérigazgató és az igazgatók fizetését ezentúl ugyanúgy számolják ki, mint a közszférában dolgozó többi igazgatóét. Eszerint a szolgálati időpótlék és vezetői juttatás nem haladhatja meg a bruttó fizetés 40 százalékát, évente legtöbb két bruttó fizetésnyi bónuszt kaphatnak, és eltörlik a nyugdíjazási bónuszokat. „Sem a fejlesztési minisztériumban, sem az alárendelt intézményekben nem volt, az Országos Beruházási Társaságon kívül, és ezután sehol nem lesz közpénzből fizetett nyugdíjazási bónusz” - mondta Cseke.
A politikus beszámolt arról is, hogy az Országos Lakásügynökség ( (Agenția Națională pentru Locuințe - ANL) megszűnik. A fiataloknak, hátrányos helyzetűeknek szánt lakások, az orvosoknak és tanároknak, a roma közösség tagjainak szánt lakások és a szükségleti lakások építése prioritás volt és marad a fejlesztési minisztérium számára, továbbá a lakhatásért felelős uniós biztos kinevezésének következtében ez a közeljövőben egy uniós szintű prioritás is lehet, mutatott rá az RMDSZ-es miniszter, aki elmondta, hogy a szaktárca hatékonyabban fogja ezeket a beruházásokat támogatni.
A lakásügynökség megszűnik, alkalmazottainak egy részét és feladatkörét a minisztérium veszi át. A szaktárca jelenleg is finanszíroz lakásépítési beruházásokat, és kevesebb alkalmazottal tízszer több lakást építenek, mint a lakásügynökség. A folyamatban lévő lakásépítési beruházásokat az önkormányzatok kapják meg, a minisztérium finanszírozó marad. 50 alkalmazottat vesz át a minisztérium a lakásügynökségtől, túljelentkezés esetén versenyvizsgával, 74 betöltött állást megszüntetnek a jelenleg üres állásokkal együtt. A lakásügynökség jelenlegi vezetői tisztségei mind megszűnnek.
Megszűnik az Országos Közigazgatási Intézet (INA) is. A fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő intézet feladata az volt, hogy a közalkalmazottakat képezze, segítse abban, hogy jobb közszolgáltatásokat nyújtsanak. A jelenlegi rendszer azonban újra tervezésre szorul, a szaktárca 2026-ra új tervet dolgoz ki. Az intézet alkalmazottait a minisztérium veszi át. Cseke hozzátette: múlt mandátumában egy harmadik, a minisztérium alárendeltségében működő intézményt is újraszervezett, az Országos Építési Főfelügyelőséget (Inspectoratul de Stat În Construcții – ISC).
A politikus tájékoztatása szerint az ismertetett intézkedések nyomán a fejlesztési minisztérium évente 22.668.427 lejt spórol meg. Ezeket az intézkedéseket sürgősségi kormányrendeletbe foglalják, közvitára bocsátják, majd az elfogadását követő 15 napon belül kormányhatározattal szervezik újra a fejlesztési minisztériumot. „A települések fejlesztését folyatjuk, de ezt a munkát ezután kisebb, hatékonyabb és legfőképpen költséghatékonyabb csapat végzi itt, a fejlesztési minisztériumban” -hangsúlyozta Cseke Attila.
Hírszerkesztő
(Nyitókép: archív)