Szatmárnémeti

Megszűnik a líceum, szakiskola lesz Erdődön

2016.07.30 - 08:08

Mivel az Erdődi Műszaki Líceum egyetlen végzősének sem sikerült az érettségije, a tanfelügyelőség úgy döntött, megszünteti a líceumot, s helyette szakiskolát hoz létre, mondta Călin Durla.

 

A Prefektusi Kamara tegnapi ülésén foglalta össze és értékelte röviden Călin Durla főtanfelügyelő a nyolcadik osztályosok képességfelmérő vizsgáinak, valamint az érettségi eredményeit. „Forró nyarunk volt — képletesen is — és még mindig nincs vége, hiszen augusztusban kezdődnek a pótérettségik” — fogalmazott, kihangsúlyozva ugyanakkor azt is: bár a Szatmár megyei diákok idén nem teljesítettek olyan jól a vizsgákon, mint tavaly, összességében megyénk az országos ranglista erős középmezőnyében van. A nyolcadik osztályosok közül 2565-en iratkoztak be a képességfelmérő vizsgákra és 2430-an meg is jelentek a felmérésen: közülük 801 nebulónak nem sikerült megírnia az átmenő 5-öst és tiszta 10-est is csak egyetlen diák ért el — míg például ez tavaly 12, három évvel ezelőtt pedig 17 diáknak sikerült.

Az érettségizők tekintetében sem kell restelkednie Szatmár megyének és pedagógusainak, hiszen a 68,13%-os országos átlagot maturandusaink — ha nem is sokkal —de túlteljesítették (71,14%). A megyebeli gimnáziumok toplistáját most is a Mihai Eminescu Főgimnázium vezeti — a végzősök 98,97%-ának sikerült az érettségije —, ezt a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont (93,18%), a Ioan Slavici Főgimnázium (91,57%), a Johann Ettinger Német Líceum (89,47%) és a Nagykárolyi Elméleti Líceum (87,35%) követi. A lista másik végén az Erdődi Műszaki Líceum áll — ebben a tanintézményben mindössze ötön jelentkeztek az érettségire és sajnos egyiküknek sem sikerült. „Éppen ezért a tanfelügyelőség úgy döntött, hogy a következőkben megszünteti a líceumot, s helyette szakiskolát hoz létre. A szakoktatásra amúgy is nagyobb szükség van, azok a diákok pedig akik gimnáziumba akarnak járni, azt megtehetik Szatmárnémetiben” — magyarázta Durla. Bud kormánymegbízott arra hívta fel a főtanfelügyelő figyelmét, hogy bő hónap múlva megkezdődik a 2016/2017-es tanév, és iskolakezdésre addigra minden tanintézményben el kell végezni és be is kell fejezni a felújítási, javítási munkálatokat, s be kell szerezni a különféle működési engedélyeket. Mint arra Durla rámutatott, az egész megyében csak négy olyan tanintézmény van, amelynek hiányzik a működési engedélye (az érszakácsi, a vasadpusztai és a kisfalui iskola, mert nincs még bevezetve az ivóvíz és egy avasfelsőfalui óvoda, amely egy tömbházban működik — s ez valószínűleg soha nem is fog működési engedélyt kapni), s ha a három vidéki iskola megkapja, Szatmár megye az ország első olyan megyéje lesz, ahol minden tanintézmény működése a törvényeknek megfelelően, teljesen engedélyezett.