Belföld

Megszavazta a parlament az amerikai katonai jelenlét bővítését

2026.03.12 - 05:47
A parlament szerdán jóváhagyta Nicușor Dan államfő kérését, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti műveleteihez.

A szenátorok és képviselők 272 támogató, 18 elutasító szavazattal és öt tartózkodás mellett fogadták el az elnök levelének jóváhagyásáról szóló határozatot. A döntés lehetővé teszi amerikai katonai képességek ideiglenes telepítését a Mihail Kogălniceanu-i és az aranyosgyéresi támaszpontra.

Hivatalos források szerint az Egyesült Államok összesen mintegy 400-500 katonát küld a két romániai bázisra. Ha a konfliktus elhúzódik, a jelenlétük meghosszabbításához újabb parlamenti jóváhagyásra lesz szükség.

Az aranyosgyéresi támaszpontra megfigyelő és hírszerzési rendszerek - köztük drónok -, valamint olyan kiszolgáló berendezések kerülnének, amelyek nem helyezhetők el a Konstanca megyei bázison. 

Hírszerkesztő

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Veştea nem hátrál, a PNL-s ultimátum sem riasztotta vissza

Nem adja vissza a kormányalakítási megbízást - a liberálisok (pártilag) nem támogatják, a PSD az RMDSZ döntésére vár.
Belföld

Adrian Veștea az új kijelölt miniszterelnök

Ő a PNL első alelnöke, de nem a párt javasolta. A Brassó Megyei Tanács elnöke és volt már fejlesztési miniszter.
Belföld

Olyan kormány kell, amely 2028-ig stabilan működhet

Kelemen Hunor kevés esélyt lát arra, hogy a pártokkal folytatott első tárgyalási forduló után megalakuljon a kormánytöbbség.