Teljesen átláthatóvá akarja tenni a megyei kulturális rendezvényeket, ezért hamarosan pályázati csomagot bocsát közvitára a megyei tanács.
Köztudott, hogy egy-egy kulturális rendezvénnyel kapcsolatban sokkal több a kiadás, mint a bevétel (mármint a pénzügyi), főleg, ha egy intézmény égisze alatt az addig megszokottól jóval több kulturális esemény kerül megszervezésre. Ez történt a megyei tanács fennhatósága alá tartozó Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont esetében is: mint azt a tisztségébe való beiktatását követően, az intézmény átvételekor Pataki Csaba tanácselnök kellemetlen „meglepetésként” tapasztalta, a forrásközpont július 1-jéig már elhasználta idei költségvetésének 85%-át s a következő — szintén rendezvényekben bővelkedő — hónapokban a maradék 15%-ból kell majd gazdálkodnia. Tény és való, az április végi tanácsülésen a megyei tanács akkori liberális frakciójának tagjai szóvá is tették, hogy véleményük szerint gyanúsan sok kulturális esemény kerül majd hirtelen megszervezésre májusban a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont égisze alatt. „A megszokottak mellett 8 új fesztivál jelent meg hirtelen a palettán, mint például a bükkaljai népdalokat tartalmazó album bemutatása vagy a tartalékos veterán katonák napja” — értetlenkedett akkor Ioan Rus, burkoltan megvádolva Ştef volt tanácselnököt, hogy a közpénzből megrendezendő eseményeknek esetleg némi közük lehet a helyhatósági választások kampányához.
„Nos, ami volt, az volt, az idei év hátralévő hónapjaiban igyekszünk megoldani a forrásközpont kiadásait, szeptemberben azonban pályázati csomagot bocsátunk közvitára. A jövő évi eseményeket, fesztiválokat, kulturális rendezvényeket meg kell majd pályáztatni, természetesen lesz majd benyújtási határidő és pontozási rendszer is — többek között az egyik elbírálási kritérium az lesz: hányadik alkalommal szervezik meg az adott fesztivált. Teljesen átláthatóvá kell tenni a kulturális rendezvények megszervezését, és erre a pályázatoknál nincs egyszerűbb és jobb megoldás. Természetesen nem az a célunk, hogy a hagyományos, több éves, vagy épp évtizedes rendezvényeket megszüntessük; vagy olyanokat, amelyek valóban hagyományokat elevenítenek fel és ápolnak. Erről szó sincs! Persze ezeket is lehet optimizálni. És arról sincs szó, hogy elzárkózzunk új, érdekes-ötletes rendezvények megszervezésétől — egyszerűen tudni akarjuk: mire és mekkora összeg lesz elköltve, illetve hogy az adott eseménynek vannak-e látogatói, résztvevői és mekkora létszámban” — magyarázta Pataki.
Szabó Kinga Mária