Azt követően, hogy Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter elmondta, hogy a kormány járványügyi szakértői testületének javaslata értelmében eltörlik a jelenléti oktatás feltételeként korábban megszabott 6 ezrelékes küszöböt, és az osztályban/iskolában igazolt fertőzéses esetek függvényében döntenek az online oktatásra való áttérésről, minden érintett fél elmondta véleményét a tervezettel kapcsolatban, s nem mindenki támogatja a miniszter ötletét, bár azzal a legtöbben egyetértenek, hogy az online oktatás eredményessége messze elmarad a jelenléti oktatásétól. A tárcavezető kihangsúlyozta, hogy a küszöbérték eltörlésével párhuzamosan gyakrabban ellenőrzik majd az illetékes hatóságok a járványügyi szabályok betartását az iskolákban, ugyanakkor arról is döntés született, hogy kérni fogják az Országos Gyógyszerügynökségtől „a nem invazív nyáltesztek szűrővizsgálatszerű alkalmazásának jóváhagyását”. Várhatóan ma születik döntés arról, hogy változtatnak-e a jelenleg jóváhagyott menetrenden.
A felvetéssel kapcsolatosan a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség közölte, hogy amennyiben arról születik döntés, hogy a jövőben az iskolák nyitva maradhatnak a 6 ezrelékes küszöbérték meghaladását követően is, akkor a kormány be kell vezesse az iskolákban a tanárok és diákok számára az ingyenes, noninvazíz koronavírus-tesztelést, ugyanakkor szankcionálni kell azokat, akik nem akarják betartani a szabályokat. „Az időszakos tesztelés nélkül és az előírt szabályok figyelmen kívül hagyásával a magas fertőzöttségi rátával rendelkező településeken veszélyezteti a diákok és az alkalmazottak életét” — nyilatkozta Marius Ovidiu Nistor, a szakszervezet elnöke, aki kihangsúlyozta, hogy támogatja a jelenléti oktatást, de nem lehet az emberek életével játszani, és csak úgy eltörölni a küszöbértéket, ha a kormány nem biztosítja minden iskolában az időszakos és ingyenes tesztelést. „A Spiru Haret adatai szerint az oktatásban alkalmazottak 60 százaléka megkapta a védőoltást, míg a fennmaradó 40 százalék egy része átesett a betegségen, ezáltal immunitást szerzett, más részének ellenjavallott a vakcina, és igen, vannak olyanok, akiket a hiányos oltási kampány nem győzött meg az oltóanyag hatékonyságáról” — összegzett a szakszervezeti vezető.
A Szülői Egyesületek Országos Szövetsége azt kéri az érintettektől, hogy amennyiben eltörlik a 6 ezrelékes küszöböt az oktatás mivoltának meghatározása terén, akkor teljesítsenek három feltételt: minden diákot és tanügyi alkalmazottat teszteljenek kötelezően heti rendszerességgel; aki nem hajlandó erre, az automatikusan térjen át online oktatásra; ugyanakkor a tanügyminisztérium biztosítsa országszerte a hibrid oktatáshoz szükséges infrastruktúrát, számol be az edupedu.ro.
Az Országos Diáktanács aggodalmát fejezte ki, amiért menet közben szeretnék megváltoztatni az oktatás módjának meghatározását szabályozó rendeletet, anélkül, hogy egy reális felmérést végeztek volna az országban, s ilyen körülmények között ez az intézkedés nem válik a diákok előnyére. A diáktanács képviselői ugyanakkor szintén a diákok és oktatási alkalmazottak rendszeres tesztelésének fontosságát hangsúlyozzák, hiszen ez az egyedüli módja annak, hogy a fertőzött személyeket a lehető legrövidebb idő alatt megtalálják és elkülönítsék. Ezenkívül azt is kérik, hogy legyenek folyamatos ellenőrzési akciók a közegészségügyi igazgatóságok részéről az oktatási intézményekben az egészségügyi és járványügyi szabályok betartását illetően.
Florin Cîţu kormányfő az iskoláknak a 6 ezrelékes küszöbérték fölötti esetleges nyitva tartása kapcsán azt mondta, egyelőre egyeztető tárgyalások zajlanak az ügyben, s lehet, hogy bevezetik a nyálmintaalapú tesztek alkalmazását az oktatási intézményekben. „Elszomorító az az adat, miszerint a szülők 99 százaléka nem egyezik bele a gyerekek esetén a koronavírusteszt elvégzésébe, ezért lehet, hogy bevezetjük a nem invazíz, nyálalapú teszteket az iskolákban. A cél az, hogy minél tovább jelenléti oktatásban tanuljanak a diákok, hiszen az online oktatásnak tavaly nem voltak jó eredményei” — fogalmazott a kormányfő.
Sokan tanulnak online
Az oktatási minisztérium szerdai adatai szerint a tanév kezdetétől 8470 óvodásnál és iskolásnál, illetve 2688 tanügyi alkalmazottnál diagnosztizáltak koronavírus-fertőzést. A tárca közölte, hogy 6874 óvodai csoport és iskolai osztály tért át online oktatásra a fertőzéses esetek miatt. Ez összesen 167 298 óvodást és iskolást érint.
Szatmár megyében újabb osztályok tértek át online oktatásra a megyei vészhelyzeti bizottság szeptember 29-ei döntése alapján. A szatmárnémeti Bălcescu–Petőfi Általános Iskola VIII. A, a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola VI. B, a Lucian Blaga Általános Iskola VI. A, a Ion I. C. Brătianu Műszaki Líceum XII. B, a Nagykárolyi Elméleti Líceum II. A, VI. B, X. A és XI. B, a nagykárolyi Iuliu Maniu Műszaki Líceum XII. B és a Szamosborhídi Általános Iskola VII. osztályos diákjai két hétig a kettes forgatókönyv szerint tanulnak a gyerekek körében igazolt megbetegedések miatt.