Tegnap ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit az Északi Színház. Az előcsarnokban Szatmárnémeti múlt századfordulós építészete címmel nyílt kiállítás, a hivatalos megnyitót követően Páskándi-emlékműsort, majd ősbemutatót láthatott a közönség.
A kiállítás anyagát, mely Szatmárnémeti építészeti örökségének egy részét mutatta be, Muhi Sándor állította össze. A felújított színház színpadán Szugyiczky István szerkesztő-rendező összeállításában láthatta a közönség a „Szavak szeretőjének szült anyánk…” című pódiumelőadást, Páskándiné Sebők Anikó üzenetét Rappert-Vencz Stella tolmácsolta, este pedig Láng Zsolt Bartók zongorája című drámáját nézhette meg a közönség.
Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója többek között elmondta: „Régóta várt pillanat ez a mostani, amiről sokáig csak álmodoztunk, és amire vágyakozóan gondoltunk mindig a hosszúnak, sokszor már-már kivárhatatlanul hosszúnak tűnő átmenet éveiben. Most pedig itt állok, itt állunk, és ahogy ez ilyenkor lenni szokott, talán fel sem fogjuk igazán a pillanat valódi jelentőségét. Pedig hatalmas jelentősége van, és százados múlt előzi meg. Ha erre a mostani pillanatra gondolok, a visszaszámlálás kifejezés jut az eszembe. A történelmi múlt, amely mögöttünk áll, és amely létrehozta ezt az épületet is, egyfajta visszaszámlálásként fogható fel, egészen a jelen pillanatig. Amikor erre a színpadra lépünk, talán bele sem gondolunk, hogy több évszázados út vezetett eddig a lépésig: a szatmári magyar színjátszás majd’ fél évezredes múltja. Színháztörténetünk fontosabb évszámai gyakran valamely nagy, sorsfordító forradalom vagy szabadságharc évszámai is egyben. Örülök annak is, hogy — akárcsak 125 évvel ezelőtt — most is egy szatmári szerző darabjának ősbemutatója tetőzi majd be ezt a megnyitót. Kimondhatatlanul örülök a folytatásnak is, Kovács András Ferencnek, a Dsida Jenő és Ady Endre szellemét megidéző előadásoknak és koncertnek, valamint Visky András szintén szatmári ihletésű romániai ősbemutatójának is. Örülök, mert mindezek a szerzők, művek és előadások azt igazolják, hogy városunk hatalmas értékeket tudott és tud kitermelni magából”. Ilyés Gyula, Szatmárnémeti volt polgármestere a kezdeti nehézségekről, valamint a színházfelújítási munkálatokkal kapcsolatos gondokról beszélt. Nem igazán volt lehetőség az ilyen jellegű beruházásokhoz pénzforrást találni, de hosszan tartó keresgélés után egy európai uniós finanszírozás útján adódott meg a lehetőség a munkálatok elvégzésére.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti jelenlegi polgármestere hangsúlyozta:
„Ez a felújított épület is megbecsülésünket fejezi ki a művészet és a társulat iránt. Ugyanakkor elvárásainkat is mutatja. Magyar közösségünk megmaradását és újbóli megerősödését kell szolgálnia az itt működő társulatnak. Tagadhatatlan fogyásunk, szellemi és anyagi elerőtlenedésünk akkor válik visszafordíthatatlanná, ha a reményt is feladjuk. Ebben, a remény ébrentartásában kell szilárd támaszt nyújtson a megújult épületbe költöző társulat. A minőséggel kell vonzóvá tenni városunkat, a felemelkedést csak a kultúra és a művészetek jelenthetik, Szatmárnémetit vissza kell vezessük Európa kulturális térképére. Ebben pedig az egyik megkerülhetetlen tényező a Harag György Társulat.”
Elek György