Szatmárnémeti

Megnyílt Nyiri Zoltán egyéni tárlata

2016.11.22 - 15:07

Szatmárnémetiben az újfőtéri képzőművészeti galériában nyílt meg Nyiri Zoltán festőművész egyéni tárlata, amelyen tizenkilenc kép látható a művész különböző alkotói szakaszaiból.

Zsúfolásig megtelt a szatmárnémeti újfőtéri képzőművészeti galéria Nyiri Zoltán festőművész egyéni tárlatának megnyitóján. Eugen Munteanu, a Szatmárnémeti Művészeti Galériája vezetője és a Romániai Képzőművészek Szövetsége szatmári egyesületének az elnöke méltatta Nyiri munkásságát és eddigi életútját.

Sciptor Lola, Nyiri Zoltán tanítványa nyitotta meg a művész első egyéni tárlatát. Ritka az a művész, aki hatvan év felett mutatkozik be első alkalommal egyéni tárlaton. Az Aurel Popp Zene és Képzőművészeti Líceumban nagyon sok tehetséges fiatalt indított el művészi pályáján, ezek közül sokan más városokban, többen a határokon túl élnek és dolgoznak, mások viszont az iskolában kollégái. Nyiri Zoltán nagyon sok tanítványával szerettette meg a festészetet, hogy azok majd az egyéni útjukat járva megtalálják saját stílusukat. Csoportos tárlatokon gyakran lehetett már találkozni Nyiri munkáival, ezen az egyéni tárlaton pályafutásának különböző szakaszaiból válogatott össze a tizenkilenc kiállított munkát. Téma szempontjából gazdag vizuális megnyilvánulásban van részük a tárlatlátogatóknak. A klasszicista, realisztikus ábrázolástól az absztraktig minden stíluseszközt megtalálunk. Különleges a kapcsolat a kép és a keret között, gyakran a barokk módszerekre utalva.

George Vulturescu, a Szatmár Megyei Művelődési és Örökségvédelmi Igazgatóság egykori igazgatójaként és a Poesis-folyóírat főszerkesztőjeként sokat dolgozott együtt Nyiri Zoltánnal. Ebben az időszakban ismerte meg a művész munkastílusát és azt a pontosságot, ami jellemző rá. Vulturescut nem lepi meg az a tény, hogy Nyirinek eddig nem volt egyéni kiállítása, ugyanis ő sohasem törekedett arra, hogy mindenhol jelen legyen, csak tökéletes munkákat adott ki a kezéből.

A továbbiakban kollégák, kultúra kedvelők és tanítványok szóltak Nyiri munkásságáról. A tárlat naponta 10-17 óra között látogatható.

 

Elek György